Dziś: czwartek, 18 kwietnia 2024
Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Marcowy numer „W drodze” poświęcony cielesności
Nie mogę wyświetlić obrazka

Na pytanie „Co zrobiliśmy z naszym ciałem?” odpowiada marcowy numer „W drodze”, miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego przez dominikanów. Jego autorzy przybliżają różne przejawy stosunku do ciała i zastanawiają się, jak złapać równowagę w byciu sobą − duszą i ciałem.

Marcowy zeszyt „W drodze” otwiera rozmowa z nowym prowincjałem dominikanów o. Pawłem Kozackim. Poza sprawowaniem urzędu przeora w Poznaniu i Krakowie przez wiele lat był redaktorem naczelnym tego miesięcznika. O. Kozacki opowiada m.in. o swoich pierwszych krokach w zakonie, o tym, kto go w niego „wrobił” i dlaczego zachęca innych, żeby wstąpili do dominikanów. Dzieli się także swoim przeżywaniem ślubów, a także tym, jakim zamierza być prowincjałem.

„Choć wierzymy w zmartwychwstanie ciała, wniebowstąpienie i zbawienie w ciele, to jednak cielesność nie jest współcześnie traktowana ze szczególną troską. To swego rodzaju paradoks” − zauważa we słowie wstępnym do marcowego „W drodze” jego redaktor naczelny, dominikanin o. Roman Bielecki, nawiązując do tematu przewodniego numeru. O tym, czym jest asceza i czy musi ona być smutna, mówi w wywiadzie znany benedyktyn o. Leon Knabit. Z kolei dominikanin, o. Marek Pieńkowski, duszpasterz Wspólnoty Świeckich Adonai i warszawskiego Dominikańskiego Duszpasterstwa Dorosłych wyjaśnia jak Kościół postrzega ciało i co wiemy na temat seksualności Pana Jezusa. Socjolog prof. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w rozmowie z Anną Sosnowską przygląda się fenomenowi przemysłu poprawiania wyglądu ciała. Natomiast na pytanie, czy tatuaż jest grzechem i czy jego posiadanie może przeszkadzać w budowaniu relacji z Bogiem, odpowiada reportaż Joanny Górskiej. Z kolei ks. Dariusz Larus, psycholog i psychoterapeuta, ojciec duchowny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, mówi o cierpieniu, jakim jest życie w lęku i o związanych z nim zaburzeniach, takich jak nałogi i kompulsje. Na zakończenie działu o cielesności ponownie głos zabiera o. Paweł Kozacki, który pisze o podobieństwach i różnicach między bieganiem a modlitwą.

W dalszej części „W drodze” Marcin Cielecki próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy można być człowiekiem modlitwy żyjąc rytmem wielkiego miasta? Przybliża on tym samym postać ks. Pierre-Marie Delfieux, założyciela Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich oraz jego książki „Mnich w mieście” i „Jerozolima Księga Życia”. Natomiast w cyklu „Jak czytać Pismo Święte” o. Dominik Jarczewski OP rozmawia z biblistą, dominikaninem o. Pawłem Trzopkiem o Ewangelii i Listach św. Jana. Również o. Jacek Salij OP pomaga w zrozumieniu Pisma Świętego i tradycji Kościoła wyjaśniając co to znaczy, że Jezus nas odkupił i podając przy tym bardzo ciekawe przykłady ze Starego Testamentu.

bt / Poznań


liczba odsłon: 1110 | dodano: 2014-03-17 12:58:48

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook