Dziś: poniedziałek, 22 lipca 2024
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Marcowe „eSPe”: „Post od fejsa”
Nie mogę wyświetlić obrazka

Do postu od mediów społecznościowych zachęcają redaktorzy marcowego numeru miesięcznika „eSPe”. O zagrożeniach związanych z Facebookiem i sposobach radzenia sobie z uzależnieniem opowiadają m.in. pijarscy klerycy i Piotr Żyłka – twórca projektu „faceBóg”.

Księża i klerycy pijarscy w tekście „Nie widziałem, żeby ktoś przysnął na fejsie, a na medytacji się zdarza” podkreślają, że media społecznościowe są skutecznym narzędziem do organizacji pracy duszpasterskiej, ale niekoniecznie dobrym do rozmów duchowych. „Obawiam się, że pomagając młodym zakorzenić się w świecie wirtualnym sami sobie utrudniamy pracę w realnym świecie. Bo łatwiej młodemu pogadać z księdzem na fejsie niż przyjść na kilka minut rozmowy” – mówi o. Tomasz Abramowicz SP, duszpasterz młodzieży i ojciec duchowny w seminarium. Kapłan dostrzega konieczność obecności duszpasterzy w mediach społecznościowych, ale zauważa także, że relacje międzyludzkie są zupełnie inne od tych na żywo. Klerycy opowiadają, że Facebook potrafi ich wciągnąć i zabierać czas. Dlatego niektórzy w ogóle nie założyli tam swoich kont, inni z nich zrezygnowali, a są też tacy, którzy raz w tygodniu robią sobie dzień przerwy od mediów społecznościowych. Piotr Żyłka uważa, że odstawienie Facebooka w jakimś stopniu by w niego uderzyło i głęboko zadziałało, ale jest to trudne ze względu na jego pracę i komunikację z ludźmi. Nie uważa, żeby Wielki Post był dobry do podejmowania takich postanowień. „To tak jak z próbą rzucenia jakiegoś nałogu. Możemy się tym tak zmęczyć, że zapomnimy o Panu Bogu” – mówi dziennikarz i twórca projektu „faceBóg” i dodaje, że nie odkłada mediów społecznościowych zupełnie, ale stara się z nich korzystać świadomie, żeby w Wielkim Poście było więcej ciszy, bo w niej najłatwiej Panu Bogu dotrzeć do człowieka.

W 106 numerze „eSPe” można przeczytać także rozmowę z o. Grzegorzem Kramerem SJ na temat męskości i wywiad z s. Małgorzatą Borkowską OSB na temat domniemanego kryzysu powołań. Tradycyjnie w „eSPe” czytelnicy znajdą „Dzień dla Jezusa”, czyli dział poświęcony biblijnej medytacji – tym razem dotyczącej samotności na podstawie modlitwy Jezusa w Ogrojcu. Małgorzata Janiec pisze o św. Ricie i jej powołaniu do bycia żoną, matką i siostrą zakonną. Ponadto czytelnicy znajdą powołaniowe newsy, listy o powołaniu, recenzje oraz konkursy z nagrodami książkowymi.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 26 lat. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od stycznia 2014 r. ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

 

***

 

W załączniku do tego artykułu znajdziecie cztery teksty z tego numeru i. Dwa teksty dotyczące tematu numeru:
- Nie widziałem, żeby ktoś przysnął na fejsie, a na medytacji się zdarza - refleksje ojca duchownego z seminarium i kleryków na temat zagrożeń i szans związanych z mediami społecznościowymi.
- Za nic bym tego nie oddał - wywiad z Piotrem Żyłką, twórcą projektu facBóg.

A także
- Po każdym dołku przychodzi górka - wywiad z s. Małgorzatą Borkowską OSB na temat "kryzysu" powołań.
- Mieć frajdę ze swojego życia - rozmowa z o. Grzegorzem Kramerem SJ o współczesnych mężczyznach.

Załączniki


liczba odsłon: 1138 | dodano: 2014-04-05 12:51:19

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook