Dziś: czwartek, 30 maja 2024
Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Książka o VI ŚDM w Częstochowie
Nie mogę wyświetlić obrazka

"Ateiści zobaczyli świadectwo wiary” to tytuł, pod jakim ukazał się zbiór wspomnień i wywiadów osób, biorących udział w Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Było to pierwsze spotkanie, w którym brali udział młodzi ze Wschodu. Dla wielu stało się początkiem nowego życia. Wielu przygotowało się do chrztu, niektórzy poszli do seminarium. Teksty zebrał i opracował Adam Hlebowicz.

Autor poprosił o świadectwa osoby, które uczestniczyły w spotkaniu w Częstochowie i dla których był to moment zwrotny w życiu. Książka zawiera też wywiad z metropolitą ryskim abp. Zbigniewem Stankiewiczem, o planowanych na 2017 rok ŚDM w stolicy Łotwy – Rydze, a także historyczny tekst litewskiego dziennikarza Kastantasa Lukenasa – reportaż napisany tuż po spotkaniu młodych z Janem Pawłem II. Pozostałe teksty to wywiady przeprowadzone przez autora lub odpowiedzi na rozesłaną przez niego ankietę do osób zza wschodniej granicy. Są wśród nich wypowiedzi kobiet i mężczyzn, duchownych i świeckich, arcybiskupów, zakonników i zakonnic. Na koniec papieskie teksty z pamiętnego spotkania.

Autor zastanawia się w publikacji co się stało z ludźmi, którzy 21 lat temu słuchali Jana Pawła II. „Ani pokolenie Częstochowa ’91, ani pokolenie JP2 nie rządzi światem, Europą, ba, nie ma zbyt wielu przykładów, żeby politycy, samorządowcy, nawet liderzy społeczni w swoich działaniach praktycznych bezpośrednio odnosili się do nauk papieża, za program przyjmowali jego encykliki, listy czy homilie, wygłaszane dosłownie po całym świecie. Czy zatem tamte odnośniki generacyjne, o których tyle już napisano, nie istnieją? Czy ziarno rzucane przez niemal 27 lat pontyfikatu JP2 trafiało na jałową glebę?” – pyta we wstępie. I odpowiada, że celem papieża nie było budowanie alternatywnego społeczeństwa, tylko odmienienie naszych serc.

im / Warszawa

 


liczba odsłon: 1421 | dodano: 2012-09-22 19:23:24

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook