Dziś: poniedziałek, 15 sierpnia 2022
Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Krzyż Lednicki będzie pielgrzymował po Polsce
Nie mogę wyświetlić obrazka

Drewniana kopia Krzyża Lednickiego będzie pielgrzymowała po Polsce. To inicjatywa Ruchu Lednickiego z okazji kanonizacji Jana Pawła II, 1050. rocznicy Chrztu Polski i przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Kopię Krzyża pobłogosławił dziś w Gnieźnie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Krzyż Lednicki jest najstarszym znalezionym na ziemiach polskich. Został wykopany podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 60. ubiegłego wieku na terenie Ostrowa Lednickiego. Kopia Krzyża ma metr wysokości i jest wykonania z drewna orzechowego. W miejscu znajdujących się w nim gwiazd, które w romańskim oryginale wyłożone były cennymi kruszcami, umieszczono kamienie z Jordanu, Góry Tabor, Ogrodu Oliwnego i Kalwarii w Ziemi Świętej oraz z Ostrowa Lednickiego. „Krzyż pragniemy przekazywać w celu przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II z intencją za młodzież Polski i świata. Szczególnie będziemy pamiętać o młodzieży chorej, ubogiej, cierpiącej i uzależnionej, aby dowiedzieli się, że ktoś ich kocha i że komuś na nich zależy” – mówi twórca Ruchu Lednickiego o. Jan Góra OP.

Inicjatywę dominikanina i młodzieży poprał prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który w piątek przyjął w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich o. Jana Górę wraz z delegacją Ruchu Lednickiego i pobłogosławił kopię Krzyża Lednickiego. „Niech Bóg miłosierny błogosławi tym wszystkim, którzy spotykają się modlitewnie z tym znakiem zbawienia” – mówił. Wspólnotom, które przyjmą krzyż, członkowie Ruchu Lednickiego proponują zorganizowanie przy nim nabożeństwa z elementami papieskiego nauczania. W tym celu wraz z krzyżem będzie można odebrać książkę z wyborem przemówień Jana Pawła II do młodych oraz scenariusz modlitewnego spotkania. „Marzeniem naszym jest podarowanie tego omodlonego przez polską młodzież krzyża Ojcu Świętemu Franciszkowi, jako iskrę wiary znad Lednicy, z Polski” – mówi o. Góra.

bgk, dominikanie.pl / Gniezno


liczba odsłon: 3406 | dodano: 2013-10-21 09:52:11

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook