Dziś: niedziela, 21 kwietnia 2024
Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Koncert Grünebergowski w wykonaniu młodych muzyków
Nie mogę wyświetlić obrazka

Parafia pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach zaprasza w niedzielę, 8 października br., o godzinie 19.30 na kolejny z cyklu "Koncert Grünebergowski". Muzyczny wieczór poprowadzi Andrzej Oryl.

Gośćmi niedzielnego wydarzenia będą Jakub Kraszewski oraz Pomeranian Youth Big Band. Przedsięwzięcie współfinansowane przez Miasto Szczecin popularyzuje przede wszystkim dorobek słynnego szczecińskiego rodu budowniczych instrumentów muzycznych – Grünebergów. Celem wydarzenia jest ponadto zachęcenie szczecinian do wspólnego muzykowania w rodzinnej willi znanych twórców instrumentów muzycznych. Obiekt poddawany jest obecnie pracom umożliwiającym wykorzystanie go jako kolejnego ośrodka kultury, w którym mieszkańcy Prawobrzeża Szczecina będą mogli w przyszłości rozwijać swoje pasje artystyczne.

Organizacja koncertów jest możliwa dzięki remontowi 120 letnich organów Grüneberga, przeprowadzonemu w 2015 roku przez słynną berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH. Zbiórkę pieniędzy na prace restauracyjne wśród mieszkańców Szczecina zainicjowali ks. proboszcz Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła w Zdrojach oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia .Obecnie cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuuje ks. Piotr Kurzaj – proboszcz parafii pw. Świętego Ducha w Zdrojach. Organy kościoła wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego.

***

Jakub Kraszewski - absolwent klas organów i fortepianu jazzowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie ukończył z wyróżnieniem studia pierwszego stopnia w klasie kompozycji i aranżacji jazzowej dr hab. Krzesimira Dębskiego poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Laureat III miejsca Międzynarodowego Konkursu „Organiści Młodej Europy" w Bardzie (2013), zwycięzca I Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Jazzowej dla uczniów szkół muzycznych w Gorzowie Wielkopolskim (2013) oraz Konkursu Kompozytorskiego Grohman Orchestra "Klasyczna orkiestra – mała forma rozrywkowa" w Łodzi (2017), w latach 2013–2014 byl dwukrotnym laureatem Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina. Uczestniczył też w kursach interpretacji muzyki organowej w Polsce, Niemczech i we Włoszech. W charakterze pianisty i aranżera oraz asystenta kierownika muzycznego współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu przy produkcjach musicalowych.

Pomeranian Youth Big Band - stworzona w roku 2013, zrzeszająca studentów i muzyków profesjonalnych, osiemnastoosobowa orkiestra, od 2016 roku działa w szczecińskiej Akademii Sztuki. W jej repertuarze znajdują się zarówno utwory klasyki jazzowe, big bandowej z lat trzydziestych, jak i dzieła komponowane specjalnie dla tej formacji. Misją nadrzędną zespołu jest przede wszystkim rozwój artystyczny młodzieży osiągany za sprawą wspólnego koncertowania z muzykami zawodowymi, ale także poprzez stworzenie wspólnej grupy, w której muzykuje wiele pokoleń artystów. Orkiestra jest laureatem nagrody Grand Prix konkursu orkiestr dętych i big bandów w Łobzie. Kierownikiem muzycznym formacji Pomeranian Youth Big Band jest Tomasz Licak, saksofonista i kompozytor, absolwent Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Pomeranian Youth Big Band podczas koncertu organizowanego w kościele św. Ducha w Szczecinie Zdrojach przedstawi 8 października 2017 roku, o godzinie 19.30 program, w którym rozbrzmiewać będą popularne utwory jazzowe, pisane między innymi dla takich gwiazd estrady jak Liza Minelli, i Frank Sinatra.

Parafia pw. Świętego Ducha mieści się przy ul. Młodzieży Polskiej 17 w pobliżu ronda Zdroje. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Dołącz do wydarzenia na Facebook`u.

  

 


liczba odsłon: 975 | dodano: 2016-12-05 11:47:45

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook