Dziś: piątek, 8 grudnia 2023
Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Koło Caritas w każdej szkole!
Warto spróbować i podjąć się zadania szerzenia dobra w swoim środowisku!
O tym "co i jak"  przeczytasz w poniższym wywiadzie z opiekunem Szkolnego Koła Caritas przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym księdzem katechetą Robertem Mrozowskim ;)
E: Jak się zrodził pomysł założenia „Szkolnego Koła Caritas” w tej szkole?
Ks.: „Szkolne Koło Caritas” zaczęło się rozwijać od tamtego roku. Inicjatywa wyszła oddolnie – sami uczniowie chcieli w pewien sposób pomóc drugiemu człowiekowi. To dzięki takim osobom to koło w ogóle powstało. Obecnie liczy około 15 członków.
 
E: Jakie akcje zostały już przeprowadzone?
Ks.: W tamtym roku szkolnym zaangażowaliśmy się w akcję wielkanocną, która polegała na sprzedaży świec, stroików, różnych ozdób. Zorganizowaliśmy także „kiermasz ciast” oraz robiliśmy tosty. Dochód z tych przedsięwzięć przeznaczony został na zakup prezentów i potrzebnych rzeczy dla Domu Dziecka mieszczącego się przy ul. Broniewskiego. Tym dzieciakom zrobiliśmy niespodziankę z okazji Dnia Dziecka – były śpiewy, gry, zabawy, a na koniec – rozdanie upominków. To była nasza pierwsza większa akcja. W tym roku szkolnym
udało nam się już zebrać pieniądze i przybory szkolne dla przebywających w Szczecinie dzieci z gruzińskich obozów dla uchodźców. Członkowie koła brali także udział w szkoleniu dla wolontariuszy, które odbyło się w Świnoujściu.
 
E: Jaki jest cel działalności „Szkolnego Koła Caritas”?
Ks.: Przede wszystkim chcemy wejść w ścisłą współpracę z Domem Dziecka z ul. Broniewskiego. Nasi wolontariusze będą pomagać dzieciom w nauce, jak i się z nimi bawić. W planach jest także organizacja mikołajkowego turnieju piłki nożnej. Działamy także indywidualnie – w wolontariacie w diecezji (np. pomoc przy zbieraniu datków na Papieską Fundację w czasie Dnia Papieskiego), w hospicjach dla dorosłych i dla dzieci, także pomagając konkretnym osobom.
 
E: Czy w innych szkołach też może powstać „Szkolne Koło Caritas”? Do kogo trzeba się udać z pomysłem? Co trzeba zrobić, aby się zarejestrować?
Ks.: Jest właśnie taka idea, aby „Szkolne Koła Caritas” powstały w każdej szkole, nie tylko na terenie Szczecina, ale w całej diecezji. „Opiekunem duchowym” koła może być ksiądz, siostra zakonna lub katecheta, natomiast przewodniczącym – jeden z członków. Aby zarejestrować „Szkolne Koło Caritas” trzeba się udać do siedziby Caritasu, która mieści się w parafii pw. św. Krzyża na ul. Wieniawskiego lub skontaktować się elektronicznie.). Tam już reszta procedur zostanie wyjaśniona.
 
rozmawiała: Ema
Potrzebne, gotowe formularze znajdziesz na stronie:


liczba odsłon: 2609 | dodano: 2008-10-01 19:08:22

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook