Dziś: poniedziałek, 15 sierpnia 2022
Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Kanonizacja Jana Pawła II
Nie mogę wyświetlić obrazka

Długo oczekiwana data ogłoszenia Jana Pawła II świętym jest od dzisiaj znana. Kanonizacja odbędzie się w przyszłym roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, dokładnie 27 kwietnia w Rzymie.

Zgromadzenie kardynałów 30 września w Watykanie pod przewodnictwem Franciszka było pierwszym konsystorzem zwyczajnym, zwołanym przez tego papieża. Głównym jego celem było ustalenie daty kanonizacji dwóch błogosławionych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II i – zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami – Ojciec Święty postanowił, że nastąpi to 27 kwietnia 2014, gdy w Kościele powszechnym obchodzone będzie święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione właśnie przez papieża Polaka.

Poprzednie tego rodzaju zebranie kardynałów, zaproszonych przez papieża, odbyło się 11 lutego br. i Benedykt XVI zatwierdził na nim trzy kanonizacje, przede wszystkim jednak zapowiedział swe ustąpienie z urzędu. Jego następca zwołał swój pierwszy konsystorz nie dla kreacji nowych kardynałów, ale w celu ustalenia daty kanonizacji swych dwóch wielkich poprzedników.

Gdy 5 lipca br. Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem bł. Papieża Polaka, ale bez podawania jeszcze daty jego kanonizacji, rozważano możliwość przeprowadzenia jej jeszcze w tym roku, np. w okolicach 35. rocznicy wybrania go na Stolicę Piotrową (16 października 1978) lub 8 grudnia – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Ale już wówczas rozlegały się głosy, zwłaszcza w Polsce, aby obrzęd kanonizacji obu papieży lub przynajmniej Karola Wojtyły odbył się na wiosnę przyszłego roku, gdy jest cieplej, co ułatwiłoby przyjazd do Rzymu większej liczbie pielgrzymów, podróżujących najczęściej autokarami

Poza tym kanonizacja w Niedzielę Miłosierdzia Bożego byłaby dodatkowym hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, który wprowadził do kalendarza liturgicznego tę uroczystość i który zmarł w jej wigilię. I tak się stało – Franciszek przychylił się do najczęściej wyrażanych głosów, wyznaczając datę przyszłej kanonizacji na 27 kwietnia 2014.

kg (KAI) / Watykan


liczba odsłon: 1063 | dodano: 2013-09-30 11:08:03

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook