Dziś: czwartek, 2 lutego 2023
Imieniny: Maria, Mirosław, Joanna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

IX Marsz Dla Życia w Szczecinie
Nie mogę wyświetlić obrazka

Zbliża się kolejny Marsz Dla Życia w Szczecinie, który przejdzie ulicami miasta 8 maja. Zeszłoroczny, który zgromadził blisko 8 tysięcy osób pokazał potencjał tego typu wystąpień w obronie życia człowieka.

Każdy obserwator życia społecznego zauważa narastające problemy dotyczące zasad przekazywania życia ludzkiego. Chodzi nie tylko o aborcję, czy też metodę zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, ale o naszą postawę wobec poczętego życia człowieka. Bo czyż nie jest słuszne stwierdzenie, że nasz stosunek do słabszych jest miarą naszego człowieczeństwa?

Jedną ze współczesnych form wyrażania tegoż stosunku wobec najmniejszych są niewątpliwie Marsze dla Życia. Są to manifestacje mające na celu promocję, pochwałę tej fundamentalnej wartości jaką jest ludzkie życie i jego godność od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Masowy udział w Marszach Obrońców Życia może mieć pozytywny wydźwięk społeczny, ma szansę właściwie kształtować świadomość społeczną i przede wszystkim pozytywnie wpływać na decyzje osób sprawujących władzę. Rosnąca z roku na rok liczba uczestników bardzo wyraźnie określa wymiar społeczny tych manifestacji.

Organizatorzy szczecińskich Marszy dla Życia bardzo dbają o to, aby charakteryzowały się one odpowiednią, ciekawą formą, wizerunkiem zewnętrznym, znaczącą liczbą uczestników, ale również o to, aby poprzez główne hasło, symbolikę i przesłanie inspirowały do przemyśleń i refleksji, a konsekwencji - działania. Wysiłki te okazują się być skuteczne skoro z roku na rok szczecińskie marsze są coraz większe i coraz chętniej uczestniczą w nich ci, za których jesteśmy wszyscy najbardziej odpowiedzialni - młodzież i dzieci.

Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae w „...powszechnej mobilizacji sumień i wspólnym wysiłku etycznym..." widział szanse tworzenia wielkiej strategii obrony życia człowieka, dlatego ze względu na całoroczną pracę organizacyjną na rzecz marszy, a zarazem formacyjną ich oddziaływanie nie ogranicza się do jednorazowej akcji, ale ma charakter ciągłego tworzenia tej wielkiej strategii obrony życia ludzkiego. Szczecińscy Obrońcy Życia Człowieka zgromadzeni przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana", w ramach tej strategii postawili przede wszystkim na modlitwę i szczery entuzjazm młodzieży. Jak widać jest to właściwa i skuteczna forma obrony najsłabszych oraz kształtowania i formacji młodego pokolenia. Ostatni, VIII Szczeciński Marsz dla Życia zgromadził blisko 8 tysięcy osób i był największą tego typu manifestacją w Polsce.

IX Szczeciński Marsz dla Życia odbędzie się niedzielę 8 maja 2011 r. pod hasłem: „Dzieci nasze anioły". Nie tylko ma on szansę stać się wielkim dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II, ale również być konkretnym wyrazem realizacji jego nauczania. Hasło tegorocznego marszu zwraca uwagę na to, że dzieci są naszym skarbem, błogosławieństwem, szczęściem, bezcenną wartością, darem. Oznacza to, że nikomu nie wolno traktować dziecka instrumentalnie jako element demografii państwa, przeszkody w rozwoju osobowym czy gwaranta finansowego powodzenia przyszłych budżetów kraju, ale jako podmiot naszego szczęścia zbudowanego na miłosnym odniesieniu do potomstwa.

Od 2 do 8 maja można wysyłać sms-y o treści POMAGAM na numer Caritas 72052. Koszt 1 sms-a wynosi 2,46 zł. Pieniądze będą przeznaczone na Dom Samotnej Matki w Szczecinie Płoni.


liczba odsłon: 2805 | dodano: 2011-04-17 16:49:53

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook