Inauguracja Dziedzińca Pogan |
Spełnia się marzenie Benedykta XVI o nowym dialogu z niewierzącymi. 24 marca w Paryżu został otwarty tzw. Dziedziniec Pogan: przestrzeń dialogu i spotkania wierzących z niewierzącymi.
Paryska inauguracja trwa dwa dni i odbywa się w czterech miejscach dla podkreślenia różnych płaszczyzn dialogu. Najpierw w siedzibie UNESCO, gdzie jest mowa przede wszystkim o kulturze. Jutro przed południem na Sorbonie pałeczkę dialogu przejmą filozofowie. Po południu w Instytucie Francuskim rozważane będą społeczne skutki takiego dialogu. A na zakończenie tych dwudniowych imprez przewidziano program skierowany do szerokiego odbiorcy, w szczególności do młodzieży. Odbędzie się on przed katedrą Notre Dame. Będzie tam można podyskutować, obejrzeć film czy sztukę teatralną. Tam też zostanie zaprezentowane wideo-przesłanie Benedykta XVI. Równolegle przez cały ten czas Wspólnota z Taizé będzie animować czuwanie modlitewne w paryskiej katedrze.
Wybór Paryża jako miejsca inauguracji nowej papieskiej inicjatywy nie był przypadkowy – twierdzi o. Laurent Mazas z Papieskiej Rady ds. Kultury, któremu powierzono przygotowanie tego wydarzenia. „Paryż to miasto oświecenia – powiedział Radiu Watykańskiemu duchowny należący do Wspólnoty Św. Jana. – Powierzając nam tę inicjatywę Papież zaznaczył, że należy wyjść z dialektyki opozycji między dziedzictwem wiary a dziedzictwem oświecenia. Francja jest symbolem świeckości, niekiedy dość agresywnej czy wręcz laickiego integryzmu. Z tego względu wybraliśmy Paryż. Właśnie po to, by zgodnie w ideą Dziedzińca Pogan wyjść ze świątyni, na zewnątrz, pójść do ojczyzny laickości i tam spróbować coś zapoczątkować, aby kwestia Boga powróciła do społeczeństwa, znalazła się w centrum jego uwagi".
liczba odsłon: 1656 | dodano: 2011-03-25 18:31:39
Komentarze