Dziś: piątek, 24 marca 2023
Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Hej kolęda, kolęda - duszpasterska
Kolęda to wizyta duszpasterska z jaką co rocznie odwiedzają nas księża. Są ludzie, którzy unikają takich spotkań w swoich domach sądząc, że jest to niepotrzebne, a szkoda, bo zazwyczaj jest to mile spędzony czas. Dom posprzątany, przystrojony – oczekuje specjalnego gościa. Na stole biały obrus, krzyż i świece, jako symbol Chrystusa.
W śnieżnobiałe popołudnie do drzwi naszego domu puka ministrant, a za nim ksiądz, który już od progu nuci melodię swojej ulubionej kolędy. Po czym cała rodzina śpiewa ów kolędę. Później następuje wspólna modlitwa, częstokroć – w wielu domach – jest to jedyna okazja do wspólnej, rodzinnej modlitwy. Rzadko zdarza się, by w domu cała rodzina modliła się razem. Ta wizyta duszpasterska jest niewyobrażalnym szczęściem i sukcesem, jaki odnosi rodzina podczas wspólnej modlitwy w intencji wszystkich domowników. Po modlitwie ksiądz święci nasze pokoje – nasze mieszkanie, by zagościł w nim Duch Pokoju Bożego, który potrafi pogodzić tych, którzy są uwikłani w różnych konfliktach. Na to poświęcenie naszego mieszkania, możemy spojrzeć również w dość symboliczny sposób. Gdy ksiądz święci nam nasz pokój – to niemalże tak, jakby święcił pokoje w naszych sercach, które dzięki wodzie święconej stają się oczyszczone z zalegającego kurzu. Ten pokój serca nabiera świeżości i staje się bardziej otwarty na innych ludzi. Sama zaś wizyta duszpasterska powinna nieść radość, gdyż przyjmujemy pod swoim dachem, głosiciela Dobrej Nowiny, głosiciela Jezusa narodzonego w Betlejem i Zmartwychwstałego. Po poświęceniu naszych domów przychodzi czas na wspólną rozmowę. Rozmawiamy o naszych problemach, naszych radościach i smutkach, o tym wszystkim, co jest dla nas ważne, co leży w naszych sercach. Czasem łatwiej jest, tak po prostu wygadać się. Niech Wasza tegoroczna wizyta duszpasterska będzie owocna, niech wniesie do waszych domów więcej wiary, nadziei i uśmiechu – pamiętajcie, że ksiądz to też człowiek, który chce otwartości Waszych serc (a nie portfeli – jak się niektórym wydaje). Pamiętajcie, że najważniejsza jest modlitwa i szczera, płynąca z serca rozmowa.
 

Miłego kolędowania.

 

 

 

Asik

 


liczba odsłon: 3947 | dodano: 2008-01-07 21:33:01

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook