Dziś: czwartek, 30 maja 2024
Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Europejskie Spotkanie Młodych – Bazylea 2017/18
Nie mogę wyświetlić obrazka

Wspólnota Taize zaprasza młodzież na Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei, które będzie trwało od czwartku - 28 grudnia 2017 - do poniedziałku -1 stycznia 2018. ESM organizowane są przede wszystkim z myślą o młodych ludziach w wieku od 17 do 35 lat.

Punkty przygotowań, w których odbywają się spotkania formacyjne przed wyjazdem na ESM znajdują się:
- w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, na Osiedlu Bukowym w Szczecinie (Pl. Abpa Zygmunta Kamińskiego 1). Spotkania odbędą się w środy: 25 października, 8 i 29 listopada oraz 13 grudnia w godz. 19.00-21.00. Do wydarzenia można dołączyć na Facebook`u.

- w parafii pw. św. Jakuba Apostoła (Bazylika Archikatedralna) w Szczecinie; w poniedziałki o godz. 19.00.

 

Wiek
Młodzi ludzie poniżej 18 roku życia muszą mieć ze sobą wypełniony formularz, będący pisemną zgodą rodziców na ich udział w Europejskim Spotkaniu Młodych. Formularz ten zawiera nazwisko opiekuna (w wieku 18-35 lat), który podczas spotkania bierze prawną odpowiedzialność za osobę niepełnoletnią.

W ramach wyjątku młodzi ludzie w wieku 16 lat mogą uczestniczyć w spotkaniu, ale tylko od 28 grudnia i tylko z opiekunami w wieku 18-35 lat (kobieta dla każdej dwójki dziewcząt, mężczyzna dla każdej dwójki chłopców). Opiekunowie muszą pozostawać ze swymi podopiecznymi podczas całego spotkania. Zostaną zakwaterowani razem z nimi u tej samej rodziny.

Zakwaterowanie
Uczestnicy spotkania będą przyjęci albo przez mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości albo w miejscach wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych). Należy koniecznie zabrać materac turystyczny i śpiwór, by móc nocować na podłodze. Osoby niepełnosprawne, które potrzebują zakwaterowania przystosowanego do ich potrzeb, muszą szczegółowo uzgodnić warunki zakwaterowania z ekipą przyjmującą zgłoszenia. Powinny być one zgłoszone przed 1 listopada, aby był czas na znalezienie dla nich odpowiedniego zakwaterowania.

Jeżeli zorganizowałeś sobie własne zakwaterowanie
Zachęcamy cię, byś w duchu pielgrzymki zaufania przyjął zakwaterowanie u mieszkańców regionu, których jeszcze nie znasz. Jeżeli jednak już zorganizowałeś sobie własne zakwaterowanie na cały czas trwania spotkania, powinieneś podać nam adres miejsca, w którym będziesz mieszkać. Po przyjeździe musisz przyjść do przyjęcia dla Polaków, do punktu oznaczonego „REZERWACJE”, żeby się zarejestrować. Otrzymasz tam program spotkania, karty potrzebne każdemu uczestnikowi itp. Przychodząc do miejsca przyjęcia wyjaśnij, że masz własne zakwaterowanie. Osoba czy rodzina, u której zamierzasz mieszkać, powinna skontaktować się z najbliższą parafią przyjmującą młodych ludzi i powiadomić, że będziesz tam uczestniczyć w porannym programie.

Udział w kosztach
Proponowana suma pokrywa koszty wyżywienia, przejazdów na miejscu, wynajęcia i wyposażenia miejsc spotkań, a także inne koszty organizacyjne. Nie jest ona identyczna dla wszystkich; przy ustalaniu jej bierze się pod uwagę możliwości poszczególnych krajów i każdego uczestnika. Dla Polaków udział w kosztach wynosi:
- młodzi ludzie (do 35 roku życia) 60 euro;
- dorośli (powyżej 35 roku życia) 90 euro.

Tę samą sumę składają osoby, które przyjadą na spotkanie 26 grudnia. Osoby odpowiedzialne za grupy mogą złożyć udział w kosztach jak młodzi.

W jaki sposób złożyć udział w kosztach?
Zgłoszenia odbywają się drogą elektronicznym TUTAJ. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 1 grudnia 2017 r. Nie odkładaj na ostatnią chwilę decyzji o udziale w spotkaniu europejskim w Bazylei. Organizatorzy grup proszeni są o kontakt z organizatorami najpóźniej do dnia 1 listopada.

Podróż i przygotowanie
Zgodnie z programem spotkania, do Bazylei należy przyjechać w czwartek 28 grudnia między godz. 8.00 a 12.00. Wolontariusze przyjeżdżają we wtorek 26 grudnia do godz. 15.00. Nie ma możliwości przyjazdu 25 lub 27 grudnia. Wyjazd ze spotkania odbywa się w poniedziałek 1 stycznia od godz. 16.00.

Wolontariat podczas ESM Bazylea
Aby wszystko przebiegało sprawnie, organizatorzy potrzebują odpowiednio dużej liczby wolontariuszy do pomocy. Te osoby przyjeżdżają 26 grudnia i mogą włączyć się w następujące prace:
- pomoc w przyjęciu osób przyjeżdżających 28 grudnia;
- pomoc w grupach pracy (dystrybucja posiłków, sprzątanie, przygotowanie miejsc modlitwy etc.);
- pomoc w parafiach i innych miejscach przyjęcia - animacja;
- przygotowywanie śpiewów na wspólną modlitwę.

Wolontariusze, którzy przyjeżdżają 26 grudnia do pomocy, od 28 grudnia uczestniczą w pełni w programie w parafii. Uczestnicy grup przyjeżdżający 28 grudnia także mogą włączyć się w pomoc w grupach pracy lub w chórze.

 

Ramowy program spotkania ESM Taize Bazylea:

Czwartek - 28 grudnia
- Przed południem przyjazd i powitanie w Bazylei. Pierwsze spotkanie w parafii i z rodzinami, które będą gościć uczestników.
- Kolacja i modlitwa wieczorna w St. Jakobshalle lub St. Jakob-Arena.

Piątek i sobota – 29 i 30 grudnia
- Modlitwa poranna w parafiach goszczących, następnie spotkania w małych grupach oraz z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. Obiad (suchy prowiant).
- Wydawanie herbaty w centrum miasta.
- Wspólna modlitwa w kościołach w centrum miasta.
- Po południu w różnych miejscach w centrum miasta: spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, spraw społecznych, sztuki…
- Kolacja, a następnie modlitwa wieczorna w St. Jakobshalle lub St. Jakob-Arena.

Niedziela - 31 grudnia
- Udział w porannej celebracji w parafiach, następnie obiad (suchy prowiant), na początku popołudnia przejazd do centrum miasta na spotkania w grupach narodowych.
- Kolacja, a następnie modlitwa wieczorna w St. Jakobshalle lub St. Jakob-Arena.
- O 23:00 w parafiach nocne czuwanie modlitewne o pokój na świecie, a po nim „Święto narodów”.

Poniedziałek - 1 stycznia
- Udział w porannej celebracji w parafiach, a następnie obiad u rodzin.
- Od godz. 16.00 wyjazd.

Na facebook.com/taize można śledzić informacje i zdjęcia z przygotowań do spotkania w różnych krajach. Kontakt i więcej informacji znajdziesz pod adresem: www.taize.fr/pl.

 


liczba odsłon: 2561 | dodano: 2017-09-29 10:43:41

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook