Dziś: poniedziałek, 11 grudnia 2023
Imieniny: Waldemar, Damazy

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Dni Młodych - czas Ducha Świętego
Nie mogę wyświetlić obrazka

Gryfice przywitały młodzież ponownie blaskiem słońca i błękitem nieba. To był dla młodzieży wyraźny znak opieki Bożej, tym bardziej czytelny, że w pozostałej części Ojczyzny padał deszcz. A grupy młodych ludzi w kolorowych koszulkach i smyczach z identyfikatorami ponownie ożywiły Gryfice.

Młodzież zgromadzona na Archidiecezjalnych Dniach Młodych, organizowanych w dniach 1-3 maja pod hasłem „Idźcie i głoście Ewangelię”, przybyła w tym roku ze wszystkich 36 dekanatów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz z Wrocławia, Berlina i Bambergu. Wśród 90 grup uczestników były także dwie grupy z diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i jedna z diecezji sosnowieckiej. W spotkaniu wzięło udział ponad 1500 uczestników oraz prowadzących program i opiekunów, którym serdecznie dziękujemy.

Dzięki współpracy z Gminą Gryfice i innymi instytucjami w mieście udało się przygotować noclegi dla młodzieży, których znaczna część została przyjęta w gościnnych domach rodzinnych. Wielomiesięczne przygotowania pozwoliły na realizację programu przede wszystkim duchowego, ale także kulturalnego i sportowego. Aktywne spędzanie czasu połączone z wypoczynkiem i formacją chrześcijańską stanowi wyróżnik Dni Młodych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Rozpoczęliśmy już dzień wcześniej w gościnnej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pod opieką ks. Ireneusza Pastryka. Plebania tej parafii stała się domem gościnnym dla młodych ze scholi muzycznej, którą kierował ks. Waldemar Piątek i centralnym punktem rejestracji grup. Podobnie plebania parafii pw. Wniebowzięcia NMP gromadziła wszystkich z wielką gościnnością, zarówno w kawiarence dla opiekunów, w Radiu Plus Gryfice, jak również stanowiąc centrum przygotowywania naszych posiłków.

Dni Młodych rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, który 1 maja br. przypomniał młodzieży wartość wiary praktykowanej w codziennym życiu. 2 maja Gryfice ożywiały biało-czerwone flagi nie tylko te wiszące przy domach i kościołach, ale dumnie trzymane w rękach młodzieży maszerującej po ulicach miasta, pod opieką ks. Tomasza Kancelarczyka. Liturgii kończącej Dni Młodych w dniu 3 maja przewodniczył Ks. Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który przekazał serdeczne podziękowania i ogłosił nowe miasto Dni Młodych.

Księża pracujący w Gryficach, proboszczowie i wikariusze wraz z p. Magdą Halak, stworzyli doskonały zespół osób, świetnie uzupełniający się w zadaniach dzięki skutecznej animacji ks. kan. dr. Kazimierza Półtoraka – dziekana dekanatu gryfickiego. Ten zespół we współpracy z młodzieżą gryficką oraz Centrum Dni Młodych w Szczecinie na czele z Januszem Bujalskim i Pauliną Fryszką, przygotował piękne wydarzenie, którego cechą charakterystyczną był ciekawy program. Stanowiły go różne formy modlitwy, tj. Msza Święta, liturgia godzin, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz śpiew. Młodzież wzięła udział w koncertach „Siewców Lednicy”, zespołu „Porozumienie” i „Clerboyz”, a ponadto w przedstawieniu teatralnym „Nie jesteś sam – twoja kariera”. Duże zainteresowanie wzbudził jak zwykle program przygotowany przez zespół „Full Power Spirit”. Jak co roku młodzież z dużym skupieniem wzięła udział w wieczornych nabożeństwach w kościele dziekańskim, które prowadzili misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia oraz zespół Symfoneo. Kolejny raz doświadczyliśmy, że młodzież pragnie modlitwy, że jej potrzebuje. Po dniu wypełnionym aktywnością, trwali dwie godziny na modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem uwielbiając Boga, a głęboka cisza przed przyjęciem błogosławieństwa była wyrazem otwartości serc, gotowych na przyjęcie Bożej łaski.

Jak każdego roku młodzież wybierała spotkania warsztatowe, w których wzięła udział z dużym zainteresowaniem. Wśród warsztatów były m.in.: dziennikarskie, informatyczne, fotograficzne, odnawianie mebli, breakdance, flagowe, komunikacji, kulinarne, medyczne, ratownicze, origami, pantomimy, pożarnicze, twórczego pisania i inne. Podczas tzw. „city tour” młodzież mogła m.in. zwiedzić miasto, uczestniczyć w grze w piłce nożnej, siatkowej, koszykówce, grać w tenisa stołowego i ziemnego, odwiedzić komisariat policji oraz jednostkę straży pożarnej, nadleśnictwo i muzeum kolejki wąskotorowej.

Cechą charakterystyczną tegorocznych Dni Młodych była obecność wszystkich alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego ze Szczecina, którzy pod przewodnictwem ks. kan. dr. Piotra Gałasa swoją postawą zachęcali młodych do rozeznania daru powołania. Klerycy Seminarium prowadzili warsztaty brewiarzowe, liturgiczne, koncert zespołu „Clerboyz”, spotkania w małych grupach. Radością dla nas były świadectwa chłopców deklarujących się na wstąpienie do naszego Seminarium.

Po końcowej Mszy Świętej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza zostało ogłoszone miasto, które będzie gospodarzem Dni Młodych organizowanych w 2014 i 2015 roku. Zostaliśmy zaproszeni do Barlinka przez Zygmunta Ziarkiewicza - Burmistrza Barlinka, ks. kan. Bronisława Lose - dziekana dekanatu Barlinek i ks. mgr lic. Andrzeja Misia – proboszcza parafii pw. św. Bonifacego, który wielowymiarowo i skutecznie koordynuje przygotowania do kolejnego spotkania, za co gorąco dziękujemy. Dokonało się to w czasie wzruszającej ceremonii przekazania znaków Dni Młodych, tj. krzyża i ikony NMP Matki Kościoła, które młodzież gryficka wręczyła młodzieży z Barlinka, przybyłej z katechetkami oraz ks. Tomaszem Romantowskim i ks. Kryspinem Gasiulewiczem.

Dni Młodych w Gryficach pokazały nam kolejny raz jak bardzo wartościowa jest młodzież, ile ma różnych pasji, zainteresowań, zdolności i ciekawych pomysłów, które przeniknięte Bożym Słowem i Bożą łaską, mogą wpływać na kształtowanie ich charakterów, a także umacniać na drodze do Chrystusa. Dni Młodych po raz kolejny dały doświadczenie wielkiej wspólnoty, zjednoczonej na modlitwie przed Bogiem wraz z Kapłanami i katechetami, doświadczenie wspólnoty młodych rówieśników, którzy szukają „tego co w górze”, którzy czują się powołani, aby trwać na drodze wiary. Dni Młodych dały z pewnością kolejny impuls, aby wiarę poznawać, aby wiarą żyć, aby wiarę głosić i w niej wzrastać. Niech to doświadczenie nie pójdzie w zapomnienie, ale trwa we wspólnotach parafialnych, w grupach szkolnych, gdzie młodzież pod opieką kapłanów, sióstr zakonnych i katechetów będzie wzrastać w wierze Kościoła, aby rozwijać swoją modlitwę i wiernie realizować przykazania Boże w codzienności życia.

Gryfickie Dni Młodych, po raz pierwszy transmitowane za pośrednictwem katolickiej telewizji TV Dobre Media i Platformy Stream360, stały się czasem doświadczenia Kościoła młodego i żywego, doświadczenia nadziei i miłości. Transmisja na żywo na stronie www.ichtis.info, która jest nadal dostępna w Internecie, stała się dla nas nowością. Okazała się piękną przygodą i dała możliwość uczestnictwa tym, którzy nie mogli przybyć, a także pomogła w dokumentowaniu tego wydarzenia. Zapraszamy więc do oglądania fotografii i materiałów video z tegorocznego spotkania, a szczególnie zapraszamy na kolejne Dni Młodych w Barlinku. Do zobaczenia za rok.

Ks. kan. dr Piotr Skiba
Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa


liczba odsłon: 3211 | dodano: 2013-05-16 12:47:23

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook