Dziś: piątek, 2 czerwca 2023
Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Dni Kultury Żydowskiej Adlojada
Nie mogę wyświetlić obrazka

Pierwsza edycja szczecińskich Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, które odbędą się w dniach 19-24 marca 2012 r. prezentuje bogactwo historii, kultury i tradycji żydowskiej ze szczególnym zaakcentowaniem perspektywy lokalnej. Odniesienie się do żydowskiej historii naszego miasta stanowi priorytetowy cel organizatorów wydarzenia.

Dlatego też w bogatej ofercie programu znalazły się wykłady poświęcone historii Żydów powojennego i przedwojennego Szczecina jak i spotkania poświęcone twórczości szczecińskich pisarzy pochodzenia żydowskiego: Annie Frajlich i Alfredowi Döblinowi. W programie imprezy znalazły się także wykłady poświęcone religii, filozofii, sztuce, wykłady filmoznawcze oraz pokaz filmu Marka Hermana „Chłopiec w pasiastej piżamie". Wyjątkowym punktem programu będzie prezentacja obrazu Leopolda Gottlieba „Portret damy" z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Każdemu dniu wydarzenia towarzyszyć będą koncerty muzyki żydowskiej a w restauracji Secesja Cafe na wszystkich smakoszy kuchni żydowskiej czeka specjalnie skomponowane menu. Również w Secesji będzie można zobaczyć wystawę prac Teresy Babińskiej „Rozmowa". Dni Kultury Żydowskiej Adlojada to także spotkania z tradycją, obyczajami, kuchnią i świętami żydowskimi, których świat odkryją przed uczestnikami spotkań przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Szczecinie oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie. W ramach wydarzenia odbędzie się ponadto kiermasz książek Wydawnictwa WAM poświęconych tematyce żydowskiej. 

Organizatorami wydarzenia są Secesja Cafe oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie. Partnerami projektu są Szczeciński Dwumiesięcznik Kulturalny „Pogranicza", Gmina Wyznaniowa Żydowska w Szczecinie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Agencja Reklamowa Etcetera. Dniom Kultury Żydowskiej Adlojada partneruje ponadto festiwal Akustyczeń, którego wiosenna odsłona – Klezmarzec – odbywa się 19 i 21 marca (więcej informacji www.akustyczen.pl). Na wszystkie wydarzenia Dni Kultury Żydowskiej Adlojada jest wstęp wolny.


liczba odsłon: 2507 | dodano: 2012-03-18 22:14:02

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

Ogień i deszcz - Michael W. Smith

W niedzielę 16 kwietnia w ogromnej hali ...

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

blog ichtis

Facebook