Dziś: środa, 29 maja 2024
Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Co nam dała rewolucja seksualna? [K. Wiśniewska omawia ostatni numer "Więzi"]
Czy utyskiwania na jej zgubne skutki jednych oraz gloryfikowanie jej przez drugich w ogóle ma sens? Bilans rewolucji seksualnej „po czterdziestce” (czyli po czterdziestu latach) robi wakacyjna „Więź”, rozpisując go na wiele głosów. Niektóre brzmią intrygująco - pisze Katarzyna Wiśniewska.
Bartłomiej Dobroczyński, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, twierdzi na przykład, że rewolucji seksualnej w Polsce wogóle nie było. Skąd ta teza? Primo, brakuje nowego pozytywnego wartościowania seksu: „Nadal, w Polsce szczególnie, wulgarne określenie prostytutki jest jednym z najcięższych przekleństw, jeśli zaś chcemy kogoś upokorzyć i poniżyć, to używamy obelg i wyzwisk odnoszących się do różnych aspektów seksualności". Secundo, nieustanne batalie ideologiczne o antykoncepcję i edukację seksualną – zamiast swobodnego dostępu do nich.

"Rewolucja obrosła w stereotypy. Z jednym z nich – że rewolucja ’68 to flagowy produkt feministek –polemizuje Agnieszka Graff, amerykanistka, publicystka feministyczna" - pisze Wiśniewska, cytując: „Zarówno seks, jak i prawa kobiet traktowane są u nas zmieszaniną brutalności, obrzydzenia i zażenowania, które uniemożliwiają namysł. Zbiorowy wysiłek w tej sferze skupia się nie na zwalczaniu przemocy, nie na pomocy ofiarom życiowych katastrof czy własnych błędów, lecz na piętnowaniu tego, co odbiega od normy"

Psychoterapeuta ks. Jacek Prusak od piętnowania – także samej rewolucji – jest daleki. „Nowoczesna fascynacja seksem ma charakter kompulsywny. Za taki stan rzeczy nie obwiniałbym jednak tylko »rewolucji seksualnej«” – pisze. I zauważa, że choć do dziś nie udało się przezwyciężyć dychotomii między religią aerosem, to nie stworzyła jej przecież rewolucja seksualna 1968r. będąca jedynie wynaturzoną reakcją na to rozdarcie. „Kościół jednak też czeka »rewolucja seksualna«” – puentuje jezuita.

Gazeta Wyborcza, 22 sierpnia 2008 r.


liczba odsłon: 1443 | dodano: 2008-08-22 13:50:37

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook