Dziś: środa, 6 grudnia 2023
Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Churching 1.0
Nie mogę wyświetlić obrazka

5 sierpnia 2014 r. w ramach Apostolatu Chorych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zorganizowa-no zwiedzanie kościołów zlokalizowanych w centrum Szczecina. W akcji, która odbyła się pod ha-słem „Churching 1.0” wzięło udział kilkanaście osób: członków Apostolatu Chorych, przyjaciół wspólnoty oraz towarzyszących i pomagających im młodych wolontariuszy.

W ramach akcji odwiedzono Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła, Bazylikę pw. św. Jana Chrzciciela oraz kościół pw. św. Jana Ewangelisty. Zwiedzanie szczecińskich kościołów rozpoczęło się spotkaniem przy kawiarni Starbucks na Bramie Portowej, podczas którego nastąpiło zawiązanie wspólnoty oraz wprowadzenie w tematykę i pro-gram dnia. – Jak przed każdą wycieczką, także i przed naszą rozdane zostały pamiątkowe bilety uprawniające do radosnego uczestnictwa akcji – relacjonują organizatorzy.

Następnie uczestnicy udali się do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie zapoznali się z historię Matki Kościołów naszej diecezji i charakterystyką budownictwa sakralnego. Kleryk Robert oprowadzał po katedrze prezentując jej walory historyczne, religijne i kulturalne oraz pokazał i opisał znajdujące się w niej dzieła i zabytki sztuki sakralnej. Ponadto p. Katarzyna Kostyk dokonała prezentacji historii organ szczecińskiej katedry ukazując zgromadzonym uczestnikom nieznane dotąd ciekawostki związane z największy tego typu instrumentem na Pomorzu Zachodnim.

Ze szczecińskiej katedry kroki uczestników skierowały się do bazyliki św. Jana Chrzciciela, gdzie czekał na nich ks. Piotr Szymczak – wikariusz parafii, który zapoznał zgromadzonych z dziejami historii parafii, która sięga dziesiątki lat wstecz przed budową samego kościoła. Odkrył przed także bogactwo sztuki sakralnej znajdującej się we wnętrz i na zewnątrz świątyni, a także przedstawił wielkie zasługi ks. prałata Aleksandra Ziejewskiego, proboszcza parafii, w staraniach o uświęcenie wiernych przez otaczanie ich relikwiami świętych i błogosławionych, których spośród wszystkich kościołów w Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej w bazylice farnej jest najwięcej.

Ostatnią świątynią, którą odwiedzono był pofranciszkański kościół pw. św. Jana Ewangelisty, dziś użytkowany przez księży pallotynów. Również i w tym miejscu uczestnicy akcji zostali ciepło przyjęci przez ks. Stanisława Flisa, który powitał uczestników churchingu i wprowadził ich do wnętrza świątyni. Podobnie jak w przypadku poprzednich świątyń, tak i po tej zostaliśmy oprowadzeni. Parafialny kościelny i kleryk Robert wspólnymi siłami unaocznili ponad 800-letnią historię tego kościoła obecną w jego murach i zabytkach sztuki sakralnej. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiły zachowane pozostałości polichromii pochodzący z przełomu XV i XVI wieku.

Zwiedzanie świątyń doprowadziło do spotkania z Panem Jezusem w Najświętszej Eucharystii, którą przeżywano w ostatnim ze zwiedzanych kościołów. Mszę Świętą celebrował ks. Stanisław Flis – duszpasterz Ludzi Morza. Na zakończenie akcji uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek do Seamen's Club - siedziby duszpasterstwa Ludzi Morza „Stella Maris”, którego kapelanem jest ks. Stanisław. Tam zmęczeni po sześciogodzinnej wędrówce mogli odpocząć, spragnieni i głodni mogli najeść się i napić, a tym, którzy jeszcze głodni byli wrażeń, ks. Stanisław zaproponował skorzystanie z atrakcji oferowanych przez klub.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji był Robert Bałuka – kleryk Arcybiskupiego Wyższego Seminrium Duchownego w Szczecinie, który doprowadził do realizacji zamiaru dzięki wsparciu p. Elżbiecie Palczak – koordynatorki Apostolatu Chorych. Uczestnicy i organizatorzy wyrazili przekonanie, że nie było to tylko jednorazowe wydarzenie i będą organizowane kolejne części „Churchingu”, który obejmie inne szczecińskie świątynie, zarówno katolickie, jak i innych wyznań chrześcijańskich.

 

Fotorelację z tego wydarzenia - znajdziesz ją TUTAJ.

 


liczba odsłon: 1479 | dodano: 2014-08-11 16:00:59

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook