9. niedziela zwykła - C |
Twoje imię zostało wezwane nad świątynią.
(1 Krl 8,43)
1 Krl 8,41-43;
Ga 1,1-2.6-10;
Łk 7,1-10
Duchu Święty, przyjdź!
Jezu, z Twoją pomocą rozpoczynam rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na IX Niedzielę Zwykłą.
W pierwszym czytaniu Salomon po poświęceniu świątyni odmawia modlitwę. Była to jedyna świątynia wśród Żydów. Tylko w tym miejscu mogli oni składać ofiary. Właśnie dlatego raz w roku każdy żydowski mężczyzna udawał się do świątyni , niejednokrotnie zabierając ze sobą całą rodzinę. Traktowali to miejsce z wielkim szacunkiem i czcią, jako symbol jedności narodu, który mimo rozproszenia czuł się jedną rodziną.
W Kościele katolickim w każdym miejscu możemy składać Ofiarę Mszy św. Z kolei Żydzi już w świątyni nie mogą, ponieważ w 70 roku Rzymianie zburzyli świątynię jerozolimską. Nigdy jej już nie odbudowano. Pozostała tylko Ściana Płaczu.
Niektórzy często mają do kościołów katolickich brak szacunku. Świadczą o tym częste napisy o treści antyreligijnej na murach świątyń. Znane są przypadki włamań, kradzieży, profanacji Najświętszego Sakramentu. A przecież jest to miejsce święte, w którym mieszka sam Bóg. Chrystus zstępując na ziemię pod postacią chleba i wina, karmi nas swoim Ciałem. Mimo to tak wielu nie przyjmuje Komunii nawet raz do roku. W imię czego? W imię zwykłego lenistwa, ospałości na sprawy Boże?
Przywróćmy zatem naszym świątyniom blask. Nie tylko poprzez remonty czy inne zabiegi architektoniczne, ale poprzez częstsze i gorliwsze uczestnictwo we Mszy św. Można stwierdzić, że nieskończenie razy bardziej podoba się Bogu kościół niewyremontowany, ale wypełniony wiernymi, niż okazała bazylika świecąca pustkami.
Przemyślę w tym tygodniu:
1. Czy jest w mojej rodzinie osoba, która nie chodzi w niedziele do kościoła? Co czynię, by zaczęła praktykować?
2. Czy dbam o swój kościół jako o budynek, i o Kościół duchowy?
3. Czy szanuję kościoły? Czy odpowiednio się w nich zachowuję?
Kajetan Rajski
Tekst: Kajetan Rajski
Video komentarz: www.paulus.org.pl.