Dziś: poniedziałek, 15 sierpnia 2022
Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

3/4 Polaków wierzy w duszę – rocznica śmierci Jana Pawła II
Nie mogę wyświetlić obrazka

Trzy czwarte Polaków - 74 proc. - wierzy, że człowiek ma nieśmiertelną duszę - wynika z badań CBOS przeprowadzonych na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Ankietę przeprowadzono przed 8. rocznicą śmierci papieża-Polaka, gdyż hasłem tegorocznych obchodów będzie „Wojtyła 3D. Masz duszę”. Warszawiacy, którzy przyjdą na plac Piłsudskiego 2 kwietnia, proszeni są o zakup tulipanów. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na fundację pomagającą chorym na Parkinsona.

Wyniki badań pokazują, że w latach 1996-2013 około 3/4 Polaków - 74 proc. w 2013 r.) wierzy, że człowiek ma nieśmiertelną duszę, w tym co trzeci z nich (37 proc. w 2013)w zdecydowany sposób. Częściej wierzą w to, że człowiek ma nieśmiertelną duszę kobiety niż mężczyźni (78 proc. wobec 70 proc. ), a także osoby o poglądach prawicowych (83 proc.) niż lewicowych (60 proc.). Znaczenie ma także wiara respondentów (92 proc. zazwyczaj katolików) i praktyki religijne (87 proc. praktykujących częściej niż raz w tygodniu). - Trzy czwarte wierzących w duszę Polaków to bardzo dużo, zważywszy na lata prób i starań, by w nas tę dusze zabić - przez nazizm, komunizm czy obecnie panujący konsumpcjonizm - powiedział dr Michał Łuczewski, socjolog, omawiając krótko wyniki badań na konferencji prasowej w Warszawie.

Badania przeprowadzono w kontekście obchodów 8. rocznicy śmierci Jana Pawła II, zaplanowanych w Warszawie na 2 kwietnia. Hasłem obchodów będzie "Wojtyła 3D. Masz duszę". Organizatorom chodzi o to, by przyczynić się do propagowania myśli papieża, zwłaszcza dotyczących duszy oraz by skłonić warszawiaków do chwili refleksji w codzienności i zabieganiu. W rocznicę 2 kwietnia na placu Piłsudskiego odbędzie się od godz. 21.00 uroczyste czuwanie. W jego trakcie znane osoby – aktor, naukowiec i sportowiec, m.in. prof. Bogdan Chazan – opowiedzą o tym, w jaki sposób rozumieją relacje między duchem a ciałem. Czuwanie poprowadzi ks. Bogdan Bartold, natomiast za oprawę muzyczną będzie odpowiadał Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. O godz. 21.37 usłyszymy ze sceny utwór „Cisza”, a tuż po nim kard. Kazimierz Nycz udzieli uroczystego błogosławieństwa zgromadzonym na placu.

Na placu przed czuwaniem pojawią się mimowie, którzy odegrają etiudę „Ruch zaczyna się w duszy”. W ten nietypowy sposób warszawiacy będą zachęcani do wzięcia udziału w wieczornych uroczystościach. – Od około 18.00 na placu będą wyświetlane filmy z udziałem ludzi, którzy znali Jana Pawła II. Tradycją czuwania jest także zbiórka, która wspiera Fundację „Żyć z Chorobą Parkinsona”. Tym razem, podobnie jak roku temu, na placu Piłsudskiego będą sprzedawane nie znicze, lecz żółte i białe tulipany, symbol świętości.

im / Warszawa

kampania i wystawa towarzyszące obchodom

 

Obchodom towarzyszy kampania społeczna pod nazwą „System operacyjny dusza”. Opiera się na zestawieniu duszy z systemem operacyjnym niezbędnym do pracy komputera. Laptop, wykonany z milionów drobnych elementów, jest jak ciało człowieka, złożone z miliona komórek. Niestety, bez systemu operacyjnego komputer nie jest w stanie wykonać żadnej czynności, tak samo ciało bez duszy, napędzane wyłącznie siłą mięśni, nie może istnieć. Jeśli komputer ma zainstalowany słaby system operacyjny, staje się łatwym celem dla wirusów czy hakerów. Podobnie ciało staje się nieodporne na złe działania, gdy dusza schodzi na dalszy plan.

Od połowy marca na ekranach w komunikacji miejskiej, w internecie, na plakatach w mieście pojawił się wizerunek ludzi sukcesu, mężczyzny i kobiety. Wyglądają jak z ekranu komputera, w którym system operacyjny nie działa jak należy – postaci są niewyraźne, rozmyte. Pod plakatem znalazł się podpis „Zawiesił ci się system wartości?”. Jeśli tak, wystarczy ściągnąć system operacyjny dusza.

Centralnym elementem kampanii jest strona internetowa SoulOS.pl przygotowana w technologii 3D. Na portalu pojawi się wtyczka do ściągnięcia, której zadaniem będzie rozpoznanie środowiska, w jakim aktualnie przebywa użytkownik komputera, a także podsuwanie mu złotych myśli – będą nimi cytaty z homilii, listów i wypowiedzi Jana Pawła II.

– Po zalogowaniu na Facebooka pojawią się hasła mówiące o tym, że przyjaźń nie jest możliwa na odległość, po wejściu do systemu aukcyjnego dowiemy się, że wartość człowieka nie jest oparta na posiadaniu. Wiadomości te pojawią się w formie czatu, jakby ktoś do nas pisał. Hasła będą przystępne i zrozumiałe, czasem zabawne, czasem ironiczne, z pewnością zwięzłe, takie jak wpisy na czacie – zdradza Maciej Nowicki, dyrektor kreatywny agencji Hypermedia Isobar.

Prace nad kampanią stały się okazją, aby wspomóc nauczycieli liceów w pielęgnowaniu pamięci o Janie Pawle II wśród swoich uczniów. Nauczanie papieża zostało w atrakcyjny sposób streszczone w konspektach edukacyjnych, które 26 marca trafią do warszawskich liceów i będą dostępne za pośrednictwem strony CMJPII. Konspekty zachęcają nauczycieli, aby przeprowadzili trzy zajęcia, bawiąc się w analizę papieskiego tekstu na temat duszy i ciała czy układając dialog między Wojtyłą a filozofem. Nauczyciele do wykorzystania będą mieli także krzyżówki czy quizy, w których Wojtyła jest przedstawiony jako osoba grająca w siatkówkę albo rozpoczynająca górską wyprawę.

Kolejnym elementem projektu „Wojtyła 3D. Masz duszę” będzie wystawa, zaprezentowana między 25 marca a 3 kwietnia na balkonach wzdłuż ulicy Foksal. Duże zdjęcia, ukazujące Karola Wojtyłę jako duchownego, miłośnika sportu i filozofa, ułożą się w widoczny z dużej odległości napis „JP2”.

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II. Partnerzy: Hypermedia Isobar, Fundacja „Żyć z Chorobą Parkinsona”, Fundacja Banku Zachodniego WBK, Harcerska Grupa Ratownicza, ZTM, Tramwaje Warszawskie, Zarząd Oczyszczania Miasta. Patroni medialni: Radio Plus, „Gość Niedzielny”, Opoka, KAI, Wiara.pl, Foksal Eleven. Patroni honorowi: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Henryk Hoser, metropolita warszawsko-praski.


liczba odsłon: 1324 | dodano: 2013-03-27 11:06:32

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook