19. niedziela zwykła - A |
Do Izraelitów należy przybrane synostwo i chwała.
(Rz 9,4)
Rozważanie w wersji audio!
1 Krl 19,9a.11-13;
Rz 9,1-5;
Mt 14,22-33
Duchu Święty, przyjdź!
Jezu, z Twoją pomocą rozpoczynam rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na XIX Niedzielę Zwykłą.
Drugie czytanie przeznaczone na dzisiejszą niedzielę mówi o rodakach św. Pawła, o Żydach. Apostoł Narodów w swoim Liście ubolewa nad tym, że nie wszyscy uwierzyli w Jezusa jako Mesjasza. Jezus, będąc w pełni człowiekiem, miał również swoją narodowość. Był Żydem, a co za tym idzie, był przywiązany do historii i tradycji swojego narodu. Wielokrotnie nawiązywał do postaci i wydarzeń ze Starego Testamentu. Był mocno zakorzeniony w kulturze judaistycznej.
Dzisiaj niektórzy próbują udowadniać w nieumiejętny sposób, że mówienie, iż Jezus był Żydem jest herezją, przeinaczeniem i tym podobnym. Jako argument podają stwierdzenie, że Jezus był przede wszystkim Bogiem, dopiero potem człowiekiem. Świadomie lub – mam nadzieję – nieświadomie, sami trwają w ogromnym błędzie, gdyż nauczanie Kościoła głosi, że Jezus był w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem, i że żadna z Jego natur nie jest ważniejsza lub mniej ważna. Myślę, że stwierdzenia te biorą się z pewnych ludzkich antagonizmów.
Ich przyczyn możemy szukać w historii. Powinniśmy dążyć do wyjaśnienia takich spornych kwestii, ale nie mogą one zaważyć na naszym stosunku wobec wszystkich Żydów. Byłoby to nieuczciwe wobec Jezusa. W historii Kościoła znajdujemy wiele osób narodowości żydowskiej, które przyjęły chrzest święty. Módlmy się, aby kiedyś wiarę w Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego wyznał cały naród żydowski.
Przemyślę w tym tygodniu:
1. Czy patrzę na człowieka przez pryzmat jego narodowości?
2. Czy odnoszę się z nienawiścią do ludzi innej narodowości?
3. Czy dążę do wyjaśnienia prawdy historycznej?
Kajetan Rajski