Dziś: czwartek, 2 lutego 2023
Imieniny: Maria, Mirosław, Joanna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Szczecin: komitet obywatelski przeciwko finansowaniu in vitro
Nie mogę wyświetlić obrazka

Sześćdziesiąt osiem osób, m.in. naukowców, lekarzy, pracowników oświaty i ekonomistów, stworzyło w Szczecinie komitet obywatelski sprzeciwiający się projektowi uchwały w sprawie finansowania zabiegów in vitro z kasy miasta. Pomysł taki proponują radni Platformy Obywatelskiej, swoją wersję takiej uchwały ma także SLD.

Szczecińscy radni Platformy Obywatelskiej chcą, żeby zabiegi in vitro w części były finansowane z budżetu miasta. Według projektu, w latach 2013-2016 z pomocy skorzystałoby 300 par, a miasto miałoby przeznaczyć na to 1,32 mln zł. Krytycznie do tej inicjatywy odniósł się metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, zwracając uwagę, że jest to "próba wywierania nacisku na środowisko czy przeszczepiania tematu”. Wcześniej finansowanie zabiegów in vitro z kasy miejskiej przegłosowali radni Częstochowy. Kwestii in vitro hierarcha poświęcił także niedawno list pasterski, skierowany do diecezjan. Przypomniał w nim, że zgodnie z nauką Kościoła i zgodnie z prawdą o godności ludzkiego życia nikt z katolików nie może popierać procedur in vitro. Jak zaznaczył, gdyby "ktoś z katolików świadomie podpisał się lub głosował za dopuszczalnością in vitro (...), niech pamięta, że występuje przeciwko godności osoby ludzkiej i przeciwko prawu Bożemu. Sam się wtedy odłącza od pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, póki następnie sprawy nie przemyśli, nie przemodli i nie zmieni publicznie swojego stanowiska. Do tego czasu niech pamięta, by nie prosił też Kościoła o dar Komunii świętej”.

Pomysłowi szczecińskiej Platformy Obywatelskiej sprzeciwiają się przedstawiciele lokalnego środowiska naukowego, w tym m.in. nauczyciele akademiccy, lekarze, ekonomiści, prawnicy oraz doradcy życia rodzinnego - w sumie 68 osób, które wystosowały w tej sprawie stanowisko, zawiązując jednocześnie komitet obywatelski. Jak napisali, mieszkańcy miasta od lat borykają się z innymi, o wiele poważniejszymi problemami społeczno-ekonomicznymi, które wymagają nakładów finansowych dużo bardziej niż procedura in vitro. „W tej sytuacji dla wielu mieszkańców Szczecina pomysł wydawania środków finansowych na procedurę 'in vitro' jest nie do przyjęcia. Jest ona bardzo kosztowna i jednocześnie mało skuteczna. Ponadto procedura ta budzi szereg kontrowersji czysto medycznych oraz moralnych. Wszelkie nadwyżki finansowe powinny być skierowane raczej na bardziej skuteczne metody zwalczania problemów mieszkańców miasta" - czytamy w stanowisku komitetu obywatelskiego. Projekt uchwały w sprawie finansowania zabiegów in vitro radni PO mają przedstawić na grudniowej sesji rady miasta. Do tego czasu planują zebrać pod nim przynajmniej 400 podpisów i złożyć go jako projekt obywatelski.

lk / Szczecin


liczba odsłon: 1097 | dodano: 2012-11-20 21:59:40

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook