Dziś: sobota, 28 stycznia 2023
Imieniny: Walery, Radomir, Karol

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Ważne informacje i aktualności dla grup wyjeżdżających do Rio de Janeiro
Nie mogę wyświetlić obrazka

Po powrocie z Rio de Janeiro polski komitet Światowych Dni Młodzieży przekazał ważne informacje i aktualności, które polecamy Waszej uważnej lekturze, a szczególnie opiekunum wszystkich grup wyjeżdżających na ŚDM do Rio de Janeiro.

Ponadto komitet polski informuje, że za kilka dni na stronie internetowej www.rio13.pl pojawi się kompletna, szczegółowa propozycja wyjazdu na ŚDM, w skład której wchodzić będzie pobyt w Kurytybie, Rio de Janeiro oraz mała turystyka. Wówczas będzie można wykupywać w niej miejsca. Aktualnie dopracowywane są szczegóły związane z częścią turystyczną. W poniedziałek, 10 grudnia, na stronie internetowej www.rio13.pl pojawi się również wideo-klip z polską wersją hymnu ŚDM.

Opiekunowie grup tworzących się w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej proszeni są o informację, gdzie i ile osób przygotowuje się do wyjazdu na ŚDM do Rio de Janeiro, ponieważ organizatorzy spotkania są na etapie planowania zakwaterowania i katechez dla Polakó w Rio. Informacje o tworzących się grupach prosimy zgłaszać do ks. Lucjana Chronchola - archidiecezjalnego koordynatora ŚDM (lucjan.chronchol@gmail.com, nr te.: 504 434 622).

Oto bieżące informacje dla opiekunów i koordynatorów wyjazdu:

1. Każda grupa - bez zbędnej zwłoki - powinna zostać zarejestrowana w systemie Komitetu Brazylijskiego: www.rio2013.com/pl/rejestracja. Szybka rejestracja jest konieczna do właściwego planowania miejsc zakwaterowania, katechez i wyżywienia.

2. Każda grupa polska i polonijna powinna zostać zgłoszona także do bazy Konferencji Episkopatu Polski: www.rio13.pl/news.php?i=4&j=444. Każda Konferencja Episkopatu współpracuje z Komitetem Brazylijskim w procesie planowania potrzeb logistycznych.

3. Grupa do rejestracji może liczyć od min. 1 do max. 50 osób (łącznie z opiekunami). Większe grupy winny być podzielone na kilka mniejszych, a następnie „połączone” z grupą główną. Grupa „przyłączona” nie może stać się grupą „główną” dla kolejnych grup. Do grupy „głównej” może być przyłączonych kilka (wiele) grup.

4. Każda grupa winna wskazać dwóch opiekunów. W grupach koedukacyjnych jednym opiekunem winien być mężczyzna, drugim kobieta. W grupach 1-osobowych w odpowiednich rubrykach należy dwa razy wpisać dane tej samej osoby.

5. W dalszej fazie rejestracji - poza danymi opiekunów - trzeba będzie podać dane osobowe wszystkich członków grupy. Bez wpisania tych danych proces rejestracji nie będzie mógł zostać ukończony.

6. Na podstawie wprowadzonych danych system rejestracyjny wygeneruje dla każdego członka grupy tzw. „Protokół rejestracji”, którego okazanie będzie wymagane przy przekraczaniu granicy brazylijskiej; „Protokół rejestracji” będzie dostępny od lutego 2013.

7. Minimalny wiek dla rejestrowanych uczestników został określony na 14 lat; osoby poniżej 14 roku życia nie będą mogły być zarejestrowane; nie ma natomiast ustalonej górnej granicy wieku do rejestracji.

8. Przy płatnościach za całą grupę do końca stycznia 2013 można uzyskać 5% zniżki na pakiety pielgrzyma. Płatność za pakiety jest niemożliwa dopóki do systemu rejestracyjnego nie zostaną wpisani wszyscy członkowie grupy. Nie jest możliwe uzyskanie 5% zniżki tylko dla części grupy.

9. Grupy wybierające się na Dni w Diecezjach (Tydzień Misyjny) zaznaczają to również w odpowiednim miejscu w systemie rejestracyjnym. Opiekun grupy poprzez stronę internetową diecezji lub bezpośredni kontakt z koordynatorem zapoznaje się z programem oraz ewentualnymi kosztami pobytu grupy w danym miejscu.

10. Księża nie wymagają odrębnych zapisów; wystarczy jak w systemie rejestracyjnym zaznaczą, że są kapłanami; wówczas - po wybraniu tej opcji - ukażą się konkretne zapytania potrzebne do akredytowania się na koncelebrę oraz pełnienie funkcji spowiednika w wyznaczonych strefach.

11. Biskupi zgłaszają się wyłącznie (poprzez Krajowe Biuro ŚDM) do Papieskiej Rady ds. Świeckich; biskupów podróżujących z młodzieżą nie należy wliczać do liczby uczestników i wykupować dla nich pakietów pielgrzyma.

12. Rejestracja dziennikarzy rozpocznie się w lutym 2013. Dziennikarze mogą być członkami grup lub mieć własne - odrębne od struktury ŚDM - zakwaterowanie i wyżywienie. Do dyspozycji dziennikarzy będzie Centrum Prasowe zlokalizowane w Forcie Copacabana.

13. Każdy uczestnik wpłaca do opiekuna kwotę 10 euro na Fundusz Solidarnościowy. Opiekun grupy zebrane środki przekazuje do Krajowego Biura ŚDM. Fundusz należy przekazać w terminie jak najwcześniejszym, tak by środki te mogły być ujęte w program pomocowy dla krajów uboższych. Fundusz przekazujemy w euro w gotówce lub na konto walutowe Krajowego Biura ŚDM; nr PL 66 1500 1663 1216 6009 2986 0000, Kredyt Bank S.A. kod swift (BIC): KRDBPLPW.

14. Każdy uczestnik na czas pobytu w Dniach w Diecezjach oraz ŚDM w Rio zostaje ubezpieczony za pośrednictwem Krajowego Biura ŚDM; zaleca się ubezpieczenie grup od dnia wyjazdu z Polski aż do powrotu do kraju. Cena ubezpieczenia (łącznie z chorobami przewlekłymi) wynosi 9,10 zł za osobodzień.

15. Dla polskich uczestników zostaje przygotowany również obowiązkowy „pakiet polski” w cenie 100 zł od osoby. Szczegółowa zawartość pakietu zostanie określona w lutym na Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży. W pakiecie polskim na pewno znajdą się Modlitewnik oraz Przewodnik Pielgrzyma, których nie otrzymamy w języku polskim w pakiecie brazylijskim.

16. Przy planowaniu podróży należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:
- podczas ŚDM nie będzie dozwolony transport wynajętymi autokarami wewnątrz miasta Rio;
- z lotnisk oraz dworców do miejsc odbioru pakietów będzie można się przedostać jedynie transportem publicznym (w cenie 2,75 - 5,00 reali);
- karty przejazdowe zakupione w pakiecie będą obowiązywały jedynie w dniach 23-28 lipca (pakiety A) i 26-28 lipca (pakiety B), ale dopiero od momentu odbioru pakietów we wskazanych punktach;
- w tych samych okresach będą świadczone usługi żywieniowe; każdy z uczestników (jeśli wykupi pakiet z wyżywieniem) otrzyma odpowiednią kartę do realizacji w restauracjach, barach i specjalnych punktach żywieniowych;
- z uwagi na dużą odległość dzielącą centrum miasta od miejsca czuwania i mszy św. kończącej odradza się planowanie podróży powrotnej z Rio na niedzielę (28 lipca); miejscem spotkań finalnych będzie Guaratiba oddalona ok. 40 km od centrum Rio; aby tam dotrzeć trzeba będzie najpierw skorzystać z transportu publicznego, a następnie - zgodnie ze wskazaniami dla danej grupy - obrać jedną z trzech dróg dojścia; długość każdej z nich (do przejścia pieszo) wynosi od 12 do 14 km;
- zakwaterowanie w Rio może być dostępne od 21 do 30 lipca; grupy, które chcą mieć nocleg dłużej niż do 29 lipca muszą to zgłosić do Komitetu Brazylijskiego.

17. Wydarzenia Centralne ŚDM będą tłumaczone równocześnie drogą radiową na 6 języków, w tym język polski. Zaleca się uczestników do zabrania ze sobą małych radyjek FM.

18. W dniach 15-30 lipca w Domu Stowarzyszenia Dobroczynnego Polonia w Rio (Rua Laranjeiras, 540) będzie funkcjonowała Polska Kwatera Główna; w Kwaterze obok pracowników i wolontariuszy Krajowego Biura ŚDM dyżurował będzie również Konsul Generalny RP z Sao Paulo.

Załączniki


liczba odsłon: 1882 | dodano: 2012-12-09 13:32:19

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook