Dziś: piątek, 31 maja 2024
Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Uroczystość Chrystusa Króla ŚDM w wymiarze diecezjalnym
Nie mogę wyświetlić obrazka

W Uroczystość Chrystusa Króla, w Bazylice Św. Piotra, młodzież z Panamy przekazała młodzieży z Portugalii Krzyż i Ikonę Światowych Dni Młodzieży Ojciec Święty powiedział, że „jest to ważny krok w pielgrzymce, która zaprowadzi nas do Lizbony w 2023 roku”.

Papież Franciszek ogłosił także, że od 2021 ŚDM w wymiarze diecezjalnym będzie przeżywane nie w Niedzielę Palmową, a w Uroczystość Chrystusa Króla:

„Przygotowując się do kolejnego międzykontynentalnego spotkania Światowych Dni Młodzieży, chciałbym również przypomnieć o jego obchodach w Kościołach lokalnych. Trzydzieści pięć lat po ustanowieniu Światowych Dni Młodzieży, po wysłuchaniu różnych opinii oraz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kompetentnej w zakresie duszpasterstwa młodzieży, postanowiłem przenieść diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Chrystusa Króla, począwszy od przyszłego roku. W centrum pozostaje tajemnica Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, jak zawsze podkreślał św. Jan Paweł II, inicjator i patron Światowych Dni Młodzieży” – mówił papież.

„Zmiana ta z pewnością pomoże w przeżywaniu tego wydarzenia, ponieważ w wielu miejscach na świecie Niedziela Palmowa celebrowana jest bardzo uroczyście na poziomie parafii. W praktyce sprawiało to, że często celebracja ŚDM była przenoszona na inny dzień. W ten sposób, dzięki dokonanej dzisiaj zmianie, duszpasterstwo młodzieży otrzyma nowy impuls do przeżywania tego wydarzenia. Cieszę się również z tego, że w Polsce będzie to okazja do wspólnego świętowania razem z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, które od wielu lat właśnie w Uroczystość Chrystusa Króla obchodzi święto patronalne. Jednocześnie mamy nadzieję, że w niedługim czasie otrzymamy z Rzymu konkretne wskazówki i inspiracje związane z ŚDM w wymiarze diecezjalnym. Decyzja Ojca Świętego pokazuje, że Kościół jest wciąż żywy – tylko mówienie o szukaniu nowych dróg bez konkretnych zmian byłoby pustosłowiem. Przez zmiany, takie jak ta ogłoszona dzisiaj, gdy pewne rzeczy Papież, po konsultacji, pragnie poprawiać, motywują również nas do szukania nowych dróg” – po ogłoszeniu zmian powiedział ks. Emil Parafiniuk, Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.

Kolejne Światowe Dni Młodzieży w wymiarze międzynarodowym odbędą się w 2023 r. w Lizbonie, a ich tematem będą słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem„.

 

Źródło: lizbona2023.pl

 


liczba odsłon: 628 | dodano: 2021-01-12 12:22:43

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook