Dziś: wtorek, 23 kwietnia 2024
Imieniny: Jerzy, Wojciech

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Symbol Dni Młodych
Pamiętacie historię Noego? Może traktujemy ją jak bajeczkę, ale przekazuje nam ona wiele prawdy o Bogu i o nas samych. Bóg nie pozwala nam tonąć w rozpaczy i smutku. On jest początkiem i końcem nadziei. On daje nadzieję. Gdy Noe wraz ze swoją rodziną opuszcza pokład Arki i dotyka stopą suchej ziemi wie, że to Bóg zatroszczył się o niego i dał mu nadzieję na przyszłość. Symbolem tej nadziei i znakiem  przymierza Boga z człowiekiem stała się tęcza, która zabłysnęła na niebie.
Znak tęczy

„Potem rzekł Bóg: To będzie znakiem przymierza, które Ja ustanawiam między mną a między wami i między każdą istotą żyjącą, która jest z wami, po wieczne czasy; łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem przymierza między mną a ziemią” (I Mojż. 9,12.13).

Niewiele zjawisk w przyrodzie jest piękniejszych niż tęcza. Któż z nas nie pamięta dziecięcej fascynacji i zdumienia, gdy pierwszy raz ujrzeliśmy barwny łuk rozpięty na niebie jak jakiś rodzaj mistycznych wrót do nieba? Nawet jako dorośli z zapartym oddechem patrzymy na cudowne barwy tęczy na tle obłoków. Nic dziwnego, że tęcza jest często wykorzystywana jako symbol w wielu dziedzinach życia. Ten piękny zestaw barw — będący, jak wiemy z lekcji fizyki, wynikiem rozszczepienia światła słonecznego — porusza czułe struny w naszych sercach i umysłach. Taką właśnie rolę wyznaczył tęczy Bóg.


Co miała symbolizować tęcza? I Mojż. 9,12-17.

Pan posłużył się tęczą jako znakiem Jego przymierza. Ciekawe, że Bóg użył tutaj słowa przymierze, bowiem w tym przypadku owo przymierze różni się od innych. W przeciwieństwie do przymierza z Abrahamem czy przymierza z Synaju, nie zostały w nim jasno określone obowiązki ludzi odnoszących korzyści z tego przymierza (nawet Noego). Boże słowa tutaj są skierowane do wszystkich, do wszelkiej istoty żyjącej (zob. I Mojż. 9,15) i obowiązują „po wieczne czasy” (I Mojż. 9,12). Słowo Boże jest powszechne, wszechogarniające, bez względu na to, czy ktoś chce być posłuszny Panu, czy nie. W tym sensie koncepcja „przymierza” różni się tutaj od innych biblijnych przymierzy dotyczących więzi Boga z ludźmi.

W jaki sposób to przymierze także objawia łaskę Bożą? Kto zainicjował to przymierze? Kto ostatecznie z niego skorzysta?

Choć przymierze to nie zostało opatrzone specjalnym zobowiązaniem włożonym na ludzi (Boże zobowiązanie polega na tym, że nigdy już świat nie zostanie zniszczony przez potop), jak świadomość tego, co symbolizuje tęcza, pobudza nas do posłuszeństwa Panu? Krótko mówiąc, czy widok tęczy na niebie ma nam przypominać o jakichś naszych obowiązkach wobec Boga? Zastanów się nad całością tekstu, w którym była mowa o tęczy i pomyśl, czego możemy się nauczyć z tego opisu.

Źródło: www.maranatha.pl

 


liczba odsłon: 4169 | dodano: 2009-03-02 13:52:57

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook