Dziś: środa, 21 lutego 2024
Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Śladami Jana Pawła II – dwudniowy kanał internetowy TVP Regionalna
Nie mogę wyświetlić obrazka

2 kwietnia rusza specjalny kanał internetowy dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 10. rocznicę śmierci. W tym unikatowym projekcie TVP Regionalna przypomni najważniejsze momenty pontyfikatu Jana Pawła II, relacje z licznych pielgrzymek i podróży apostolskich do Polski.

Dzięki archiwalnym materiałom Telewizji Polskiej pokazane zostaną najważniejsze fragmenty wizyt Ojca Świętego w kraju. Zaakcentowane będą istotne wydarzenia z życia papieża: począwszy od 12 października 1978 r. czyli decyzji kardynałów o wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - po kres Jego pontyfikatu 2 kwietnia 2005 r.:

- Wybór Karola Wojtyły na Papieża.
- I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1979 r.) Homilia wygłoszona przez Jana Pawła II w czasie Mszy świętej na Jasnej Górze, dla pielgrzymów z Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego.
- II Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1983 r.).
- III Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1987 r.). Msza święta celebrowana przez Jana Pawła II w Tarnowie, podczas której Ojciec Święty beatyfikował błogosławioną Karolinę Kózkę. Spotkanie Papieża z młodzieżą na Westerplatte pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte.
- IV Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1991 r.) Częstochowa - Apel Jasnogórski.
- V Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1995 r.) Gniezno – nawiedzenie przez Jana Pawła II relikwii św. Wojciecha. Wrocław - Kongres Eucharystyczny, Wielka Modlitwa Ekumenicznaj w Hali Ludowej.
- VI Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1997 r.) Częstochowa - wizyta Jana Pawła II na Jasnej Górze
- VII Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1999 r.) Uroczysta Msza święta w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ponadto:

- „Santo Subito” cz. I – „Niewyjaśnione uzdrowienie” Film opowiada historię niewytłumaczalnego uzdrowienia francuskiej zakonnicy - siostry Marie Simon-Pierre, które stało się centralnym elementem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Siostra Marie Simon - Pierre została uzdrowiona niespełna 2 miesiące po śmierci Jana Pawła II, w nocy z 2 na 3 czerwca 2005 r. Po kilku latach skrupulatnych badań, komisja do spraw beatyfikacji formułuje dekret, który uznaje, że uzdrowienie miało cudowny charakter i że dokonało się dzięki wstawiennictwu zmarłego papieża. cz. II – „Nasz Błogosławiony” Pierwszego maja 2011 r., w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, do Rzymu zjechały tysiące pielgrzymów. Setki tysięcy osób z Europy i najdalszych zakątków globu. Ludzie wierzący i niewierzący, przywódcy państw, przedstawiciele hierarchii kościelnej. Film podejmuje ten wątek podróży pielgrzymów, przeplatając ze sobą sytuacje z teraźniejszości i materiały archiwalne. W uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczyła również siostra Marie Simon-Pierre oraz członkowie kongregacji do spraw beatyfikacji. cz. IV – „Nasz Święty” Postulator ks. Stanisław Oder tłumaczy przebieg procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. O życiu i śmierci papieża opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Dziwisz, Mieczysław Mokrzycki, Emery Kabongo, Rene Samuel Sirat.

- „Metr od Świętości” cz. I - Film oparty na wspomnieniach Arturo Mari, legendarnego fotografa Jana Pawła II. Odsłania prywatne życia papieża Polaka widziane oczyma tego skromnego Włocha. Arturo Mari wraca wspomnieniami do bolesnych chwil u boku papieża, wizyty w obozie koncentracyjnym.

- „Nasz Profesor Papieżem” - Transparent z tym hasłem przez kilka tygodni października 1978 r. wisiał na frontonie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nietknięty przez SB. Przypominamy pierwszy film dokumentalny pokazujący znaczenie naukowego dorobku, który Karol Wojtyła wypracował w ciągu niespełna 25 lat, a który stał się intelektualnym fundamentem jego papiestwa. Film opowiada o niezwykłych więzach Karola Wojtyły z Lublinem. Przybliża jego pracę na Wydziale Filozoficznym KUL w Katedrze Etyki.

- „Nieznane życie Jana Pawła II”- Bohaterowie filmu opowiadają o nieznanych wydarzeniach pontyfikatu. W filmie wypowiadają się osoby, które bardzo dobrze znały Ojca Świętego: osobisty lekarz, opiekun apartamentów Jana Pawła II i wielu innych.

- „Połączył nas Papież” - Wyjątkowy film o tym, w jaki sposób Jan Paweł II wpłynął na ludzi Telewizji Polskiej, dziennikarzy, operatorów, realizatorów. Wspominają: Grażyna Torbicka, Iwona Schymalla, Anna Hałas - Michalska, Jacek Moskwa, ks. Krzysztof Ołdakowski SJ i inni

- „Jan Paweł II też kochał tęczę”” – Dokument o niezwykłych kobietach:40 letniej matce i 13 letniej córce od lat cierpiącej na nieuleczalna chorobę. Ola usłyszała diagnozę w dniach, gdy umierał papież. Marzeniem dziecka było pojechanie na grób Jana Pawła II. Podróż do Watykanu zaowocowała terapią eksperymentalną stosowaną tylko w klinice w Rzymie, na która Ola zastała zakwalifikowana.

- „Powrót” - reportaż z VII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski; Spotkanie Ojca Świętego z mieszkańcami Wadowic ; 16 VI 1999 r.

- „Papieskie Okno. Franciszkańska 3” Podczas jednej z pielgrzymek do Polski Jan Paweł II powiedział: "W Rzymie mówią, że najlepsze jest to, co papież mówi poza tekstem". I takie były też wieloletnie spotkania z wiernymi pod oknem Kurii Metropolitalnej w Krakowie na ul. Franciszkańskiej 3.

- „Był wśród nas” -cykl dokumentalny poświęcony pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski. W tej części ostatnia wizyta papieża, która odbyła się w sierpniu 2002 r., a której motto brzmiało: "Bóg bogaty w miłosierdzie".

- „Papież cierpienia” - Przez kilka lat, a zwłaszcza w ostatnich dniach 2005 r. byliśmy świadkami dramatycznego zmagania Jana Pawła II z cierpieniem. Nie przestawał być dla ludzi i świata znakiem od Boga. Jan Paweł II to pierwszy papież w historii, który pokazał własnym przykładem ogrom ludzkiego cierpienia i zmagania z ciężką chorobą.

- „Cud na Kostaryce” - Film przedstawiający historię Floribeth Mory Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie ze zdiagnozowanego tętniaka mózgu zostało uznane przez Kościół rzymskokatolicki za cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II.

- „Tajemnica Jana Pawła II” - Film dokumentalny. Ojca Świętego wspomina papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski. Opowiada o zdarzeniach związanych z Janem Pawłem II, przy których nie było telewizyjnych kamer. Ten jeden z najbliższych współpracowników Papieża Polaka, odsłania kulisy świętości Jana Pawła II. Wspomina sytuacje, których świadkami było zaledwie kilka osób m. in. mówi o zachowaniu papieża w zakrystii. Opowiada o tym, czym denerwował się Jan Paweł II, a także o zabawnych sytuacjach w czasie pontyfikatu.

- „Zjednoczeni w modlitwie” - program ukazujący czuwania modlitewne po śmierci Jana Pawła II.


Emisja od 2 kwietnia (godz. 06.00) do 3 kwietnia (godz. 24.00). Kanał dostępny na: www.regionalna.tvp.pl, na platformie hybrydowej TVP oraz za pomocą aplikacji TVP Stream.
liczba odsłon: 1795 | dodano: 2015-03-31 13:17:59

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook