Dziś: sobota, 9 grudnia 2023
Imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Rozpocznij przygodę ze Słowem
Nie mogę wyświetlić obrazka

Każdy może ewangelizować - dał temu wyraz Sobór Watykański II, który otworzył wiele przestrzeni dla ludzi świeckich. Jedną z nich jest strona z komentarzami do czterech Ewangelii Pisma Świętego - Ewangelizuj.pl.

Kleryk Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie - Piotr Śliżewski wraz ze swoją mamą Iwoną założył stronę internetową, która ma sprostać temu soborowemu zaproszeniu. Jak zapewniają twórcy, strona powstała, aby każdy, zarówno ten z koloratką pod szyją jak i ten "nieumundurowany" napisał, co go dotyka w poszczególnej Ewangelii.

Witryna Ewangelizuj.pl ma na celu zebranie wiadomości na temat poszczególnych fragmentów czterech Ewangelii. Wystarczy kliknąć podstronę „Komentarze”, wybrać Ewangelistę i interesującą perykopę. Po trwającym niespełna 10 sekund szukaniu, otwiera się przed czytelnikiem skarbiec przeróżnych treści dotyczących konkretnego fragmentu Słowa Bożego. Można tam znaleźć rozważania, medytacje, komentarze muzyczne, naukowe, dzieła plastyczne (grafiki, obrazy, rysunki itp.), fragmenty kazań, teksty piosenek, teledyski, scenki teatralne, humor itd. Skrótem - wszystko to, co powstało w wyniku fascynacją daną Ewangelią. Ideą strony jest, aby publikowane komentarze nie były suchymi reportażami ze spotkań czytelnika z Panem Bogiem, ale wyrazem ich relacji z Bogiem, zapisem tego, co poruszyło serce czytelnika Ewangelii.

Każdy internauta może przesłać własną propozycję tekstu komentarza. Treść jest przesyłana do poczekalni, gdzie czeka na akceptację redaktorów, a po zaakceptowaniu publikowana - oczywiście tylko komentarze zgodne z nauczeniem Kościoła Katolickiego. Na adres ewangelizuj@gmail.com można nadsyłać nie tylko tekst, ale także linki-komentarze muzyczne, naukowe, obrazkowe i wszystko to, co pozwoli głębiej spojrzeć na daną Ewangelię. Propozycję komentarza można dodać klikając na poszczególne fragmenty Ewangelii w dziale „Komentarze” i wpisując treść w pole edytora tekstowego poniżej danego fragmentu. Na stronie Ewangelizuj.pl w dziale FAQ znajduje się także krótka instrukcję jak dodawać komentarze.

- Wszelkie przemawianie i ewangelizacja są bezsensowne dopóki słuchacz nie zrozumie, że Ewangelia odnosi się do jego życia. Potrzeba nam wielu komentarzy, które sprowadzą Ewangelię na ziemię, wyciągną ją z odmętów abstrakcji – pisze twórca Ewangelizuj.pl. – Twój komentarz może pomóc im w zauważeniu nowego piękna w Ewangelii. W końcu, co dwie głowy to nie jedna. Duch Święty zachęca do współpracy! Nie pozwól by dalej trwała rzeczywistość, którą opisał O. Rafał Szymkowiak w książce pt. Dobre wieści z przypowieści: "Zdarza się, że odpowiadamy na pytania, których nikt nie zadaje. Wiara przestaje mieć związek z życiem, a staje się górnolotnym bełkotem teologicznym. Kazania, katechezy i nauki prowadzone przez ludzi Kościoła są nudne, długie, nie przystają do galopującego życia. Ludzie nie widzą związku z rzeczywistością, w której żyją, i zaczynają traktować wiarę jak niedościgniony zbiór zasad z Baśni tysiąca i jednej nocy" – dodaje.

Inicjatorzy zakładają, że stronę z komentarzami będą odwiedzać głównie księża przed napisaniem kazania, katecheci przygotowujący lekcje religii, ale także świeccy liderzy wspólnot kościelnych, którzy opracowują swoje konferencje. Liczą, że nie zabraknie także osób szukających inspiracji do codziennego pochylania się nad Słowem Bożym. Strona zawiera także dział video i foto, w którym można znaleźć filmy i zdjęcia z wartościowym przekazem. Powstaje także quiz biblijny i leksykon postaci biblijnych w bardzo ciekawej, współczesnej formie. Do poczytania znajdziecie także artykuły redaktora Piotra Śliżewskiego.

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zaprosić Was na Ewangelizuj.pl.
 


liczba odsłon: 1784 | dodano: 2013-10-09 14:02:16

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook