Dziś: poniedziałek, 22 lipca 2024
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Rok do Madrytu – rokiem młodych
Pod hasłem „Dialog i wzajemne zrozumienie” rozpoczyna się w dniu dzisiejszym, 12 sierpnia Międzynarodowy Rok Młodzieży ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy na całym świecie odbywać się będzie szereg inicjatyw, które mają być okazją do promowania idei pokoju, poszanowania praw człowieka oraz solidarności pokoleń, kultur, religii i cywilizacji. Poprzedni Międzynarodowy Rok Młodzieży ONZ ogłosiła w 1985 roku. Wtedy też Jan Paweł II podjął inicjatywę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży.
Decyzję o ogłoszeniu roku 2010 Międzynarodowym Rokiem Młodzieży Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła 19 grudnia 2009 roku. Jak podkreślono w specjalnej rezolucji inicjatywa ma ułatwić młodym ludziom pełne i efektywne uczestnictwo we wszystkich aspektach życia społecznego. Na hasło obchodów trwających od 12 sierpnia 2010 roku do 11 sierpnia 2011 wybrano słowa „Dialog i wzajemne zrozumienie”.

Międzynarodowy Rok Młodzieży ma na celu zachęcanie do dialogu i zrozumienia między pokoleniami, jak również zmobilizowanie młodych ludzi do zaangażowania się w działalność na rzecz osiągnięcia międzynarodowego rozwoju i postępu, w tym Milenijnych Celów Rozwoju.

Na całym świecie zaplanowano szereg wydarzeń, wśród nich konferencje Narodów Zjednoczonych w sprawie młodzieży, które odbędą się m.in. w Turcji, Motrealu, Meksyku oraz Igrzyska Olimpijskie dla młodzieży w Singapurze. (tutaj kalendarium: http://www.un.org/esa/socdev/unyin/news.htm). Swoistym zwieńczeniem Roku Młodzieży będą Światowe Dni Młodzieży Madrycie, które rozpoczną się dokładnie w ostatnim tygodniu ONZ-owskiego Roku Młodych.

W przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon podkreślił, że pomoc młodym ludziom jest nie tylko koniecznością moralną i potrzebą z punktu widzenia rozwoju, ale to także szansa. Jak dodał, wysiłki młodych ludzi stanowią ważny wkład w pracę nad ograniczeniem ubóstwa czy powstrzymaniem epidemii chorób. „Nawołuję wszystkie państwa członkowskie Narodów Zjednoczonych do inwestowania w młodych ludzi, aby mogli być jeszcze bardziej aktywni” - stwierdził Ban Ki-moon.

Po raz pierwszy Międzynarodowy Rok Młodzieży ogłoszony został przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Javiera Péreza de Cuéllar w 1985 r. Hasłem Roku było zawołanie: "Udział, Rozwój, Pokój". Przy okazji ogłoszenia tego roku w 1985 Jan Paweł II podjął inicjatywę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży oraz skierował List do młodych, nazwany później „encykliką młodych”, w którym zachęcał do odkrywania własnego powołania życiowego.

Jeśli planujecie zorganizować jakieś wydarzenie, spotkanie, konferencję dla młodych, warsztaty itp., mogą one zostać wpisane w kalendarz Roku Młodzieży i dostać patronat ONZ. Można pod to włączyć również przygotowania do ŚDM w Madrycie, które odbędą się dokładnie za 367 dni.

Oficjalna strona ONZ poświęcona temu wydarzeniu to: ONZ

Dzielmy się młodością! Nasz rok, nasz głos!


liczba odsłon: 985 | dodano: 2010-08-13 22:09:47

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook