Dziś: czwartek, 30 maja 2024
Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Rekolekcje Wielkopostne w gimnazjum nr 29 w Szczecinie im. ks. Twardowskiego
Nie mogę wyświetlić obrazka

Rekolekcje – to w Kościele rzymskokatolickim kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. W dniach 16 - 19 luty 2016 roku odbyły się rekolekcje szkolne pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni Miłosierdzia dostąpią”. Były one początkiem Wielkiego Postu.

We wtorek odbyło się wprowadzenie w czas rekolekcji - czyli wyjście na Peregrynacje Symboli (Krzyża i Ikony) Światowych Dni Młodzieży w Sanktuarium na os. Słonecznym. Młodzież odśpiewała hymn ŚDM, a potem odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie ulicami os. Słonecznego odbyła się droga krzyżowa pod hasłem: ,,Droga Miłosierdzia''. Potem wszyscy uczestniczyli w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Ostatnim punktem było muzyczne uwielbienie miłosierdzia i pożegnanie symboli ŚDM.

Drugiego dnia spotkanie zaczęło się wspólną modlitwą. Młodzież miała okazję obejrzeć przedstawienie pt. ,,Syn Marnotrawny w wersji hip-hop'' które pokazało Miłosierdzie Boże w codziennym życiu. Po spektaklu ksiądz Paweł Wiśniewski – wikariusz parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza – przybliżył nam temat Miłosierdzia Bożego. Mówił o miłości Boga do ludzi i o tym, aby uwierzyć w Jezusa, w Jego siłę miłosierdzia i przebaczenia, a będzie to początek przemiany w życiu człowieka. Pismo święte mówi nam: "Pan jest dobry dla wszystkich i Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła" (Ps 145, 9). W naszych zakłamanych czasach chyba najbardziej brakuje nam właśnie Miłosierdzia. A Miłosierdzie świeci jasnym światłem i jest do odkrycia, do poznania, a nie do głosowania i ustanawiania. Następnie udaliśmy się do kościoła pw. św. Stanisława BM na ul. Kolorowych Domów, gdzie oczekiwał na uczniów salezjanin i duszpasterz akademicki, ks. Dominik Chmielewski, który przyjechał do nas z Warszawy. Zwrócił uwagę na przebaczenie swoim najbliższym wszystkich krzywd które nam wyrządzili. Pokazał nam na przykładzie filmu jak niebezpieczne jest życie bez Boga.

Trzeci dzień był poświęcony wierze, powołaniu i śmierci. Klasy 1 i 2 gimnazjum pojechały na film pt. ,,Czy naprawdę wierzysz?'' Opowiadał o 12 osobach, które odkryły moc Chrystusowego krzyża. Natomiast klasy 3 gimnazjum pojechały do hospicjum św. Jana Ewangelisty, w którym oprowadzał ks. Eugeniusz Leśniak SAC i do karmelu Miłości Miłosiernej. W planie była droga krzyżowa, poczęstunek, obejrzenie filmu o jednej z sióstr Karmelitanek oraz wysłuchanie poruszającego świadectwo pana Marka Stankiewicza.

W piątek, więc już w ostatnim dniu rekolekcji, była msza święta i sakrament pokuty. W kościele zgromadziliśmy się na podsumowanie rekolekcyjnych rozważań . Najpierw ks. Paweł Gulicki – wikariusz parafii pw. Stanisława BM – powiedział konferencję o sakramencie spowiedzi. Potem na zakończenie rekolekcji była bardzo uroczysta msza święta, którą celebrowali księża katecheci z naszej szkoły.

Dziękujemy za dobry czas rekolekcji. Były one każdemu bardzo potrzebne i wiele nauczyły. Były to szczególne dni roku szkolnego. Choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki.

Tekst: Nikola Prasał

Foto: ks. Paweł Wiśniewski


liczba odsłon: 1362 | dodano: 2016-02-24 21:42:12

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook