Dziś: czwartek, 30 maja 2024
Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Rejs Niepodległości dookoła świata w drodze na ŚDM
Nie mogę wyświetlić obrazka

Fregata „Dar Młodzieży” wyruszy w przyszłym roku w rejs dookoła świata z udziałem młodych Polaków. Wyprawa rozpocznie się 3 maja 2018 r. Zwieńczeniem podróży morskiej, upamiętniającej stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie zawinięcie do portu w Panamie w styczniu 2019 r., tuż przed rozpoczęciem 34. Światowych Dniach Młodzieży.

Sztafeta polskiej młodzieży opłynie świat na pokładzie fregaty „Dar Młodzieży”, świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i podążając na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Udział w rejsie, którego głównym pomysłodawcą jest ks. Adam Parszywka SDB, wieloletni prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu, będzie nagrodą dla młodych Polaków, a sama podróż – okazją do promocji Polski i dzielenia się doświadczeniem ubiegłorocznego spotkania w Krakowie.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Parszywka, myśl o tym, by młodzi Polacy udali się na pokładzie „Daru Młodzieży” na spotkanie młodych z papieżem, zrodziła się jeszcze przed ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r., jednak wówczas nie udało się go zrealizować ze względu na zbyt krótki czas pozostały do spotkania. Pomysł powrócił podczas ŚDM w Krakowie, a ks. Parszywka od początku planował, że trasa rejsu będzie wiodła dookoła świata.

– Zależało mi na tym projekcie z dwóch względów. Po pierwsze, sam rejs będzie okazją do popularyzacji Światowych Dni Młodzieży, o których będziemy opowiadać w kolejno odwiedzanych portach świata. Ponadto, inicjatywa zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego „Rejs Niepodległości” będzie także okazją do dzielenia się radością z tego jubileuszu – wyjaśnia ks. Parszywka. Jak dodaje, wokół rejsu rodzą się kolejne projekty, m.in. zabranie na pokład iskry miłosierdzia, którą młodzi Polacy przekażą Panamczykom na rozpoczęcie spotkania.

„Ta podróż ma łączyć krakowską i panamską edycję ŚDM, a jej celem będzie ponowne spotkanie z młodzieżą z całego świata, która zgromadzi się w stolicy Panamy. Po drodze, z każdego kontynentu zabierzemy na pokład jedną osobę. To będzie symboliczna pomoc dla tych młodych ludzi, których nie stać na samodzielne sfinansowanie udziału w spotkaniu młodych” – zapowiada kapłan.

Rejs rozpocznie się 3 maja 2018 r. Po drodze fregata zawinie do portów Afryki, Azji i Ameryki Północnej. Na koniec, po przepłynięciu Kanału Panamskiego, zacumuje u wybrzeży miasta organizującego najbliższe ŚDM. Wyprawa rozpocznie się w miejscu poprzedniego spotkania młodych: z Krakowa uczestnicy rejsu popłyną Wisłą do Gdyni, gdzie zaokrętują się na „Darze Młodzieży”. Młodzieżowa sztafeta będzie się składała z pięciu 130-osobowych grup osób, które będą wymieniać się w kolejnych portach, odwiedzanych przez polski okręt. Udział w rejsie będzie nagrodą w ogólnopolskim młodzieżowym konkursie.

Rejs Niepodległości współorganizują Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni i SWM – Młodzi Światu. Współorganizatorem dwuetapowego konkursu jest także Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1, 38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

Więcej informacji o konkursie znajdziesz TUTAJ.

Warszawa / abd

 


liczba odsłon: 2072 | dodano: 2017-11-10 12:23:14

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook