Przegląd filmów o Janie Pawle II |
21 marca do polskich kin wejdzie „Karol, który został świętym”, który jest pierwszym filmem o Janie Pawle II skierowanym do dzieci. Przypominamy inne produkcje, w których głównym bohaterem był Karol Wojtyła.
„Karol, który został świętym” jest pierwszym filmem poświęconym polskiemu papieżowi, który został skierowany do najmłodszej publiczności. Obok części aktorskiej, w której wystąpili Piotr Fronczewski, Katarzyna Glinka oraz bracia-bliźniacy Kamil i Andrzej Tkacz, widzowie zobaczą również animacje (Karolowi Wojtyle głosu użyczył Artur Żmijewski) oraz wzruszające materiały archiwalne. Mimo że to pierwszy kinowy film o papieżu-Polaku dla dzieci, nie jest to pierwszy raz, kiedy twórcy kina postanowili opowiedzieć o tej niezwykłej osobie.
Film „Z dalekiego kraju” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego powstał w 1981 roku. W rolę Jana Pawła II wcielił się Cezary Morawski. Obok niego w filmie wystąpił hollywoodzki aktor Sam Neil oraz plejada polskich gwiazd: Jerzy Nowak, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Stuhr, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Edward Lubaszenko czy Piotr Fronczewski. Muzykę napisał Wojciech Kilar, za zdjęcia odpowiadał Sławomir Idziak.
Kolejny znaczący film poświęcony postaci Karola Wojtyły powstał w 1984 roku i nosił tytuł „Papież Jan Paweł II”. W tej produkcji aż dwóch aktorów wcieliło się w rolę głównego bohatera. Młodego Wojtyłę zagrał Michael Crompton. W części filmu poświęconej późniejszym czasom w roli papieża zobaczyć mogliśmy pięciokrotnie nominowanego do Oscara Alberta Finney’a. Film uświetnił swoim udziałem także Patrick Stewart, znany z roli kapitana Jean-Luca Picarda w popularnej serii „Star Trek”.
Kolejne dwa filmy opowiadające o polskim papieżu to „Jan Paweł II: Nie lękajcie się” w reżyserii Jeffa Blecknera oraz „Jan Paweł II” Johna Kenta Harrisona. Oba nakręcone zostały w 2005 roku. W pierwszym w rolę Karola Wojtyły wcielił się Thomas Kretschmann, w drugim zaś Jon Voight. W „Janie Pawle II” wystąpili również tak wybitni aktorzy jak Christopher Lee czy James Cromwell. W produkcji nie zabrakło polskich akcentów w postaci ról Roberta Gonery, Krzysztofa Pieczyńskiego czy Izabeli Kuny.
Warto przypomnieć także dwie słynne role Piotra Adamczyka w filmach „Karol. Człowiek, który został papieżem” z 2005 roku oraz „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” z 2006 roku. Obie produkcje wyreżyserował włoski twórca Giacomo Battiato. Pierwsza część opowiada o losach Karola Wojtyły do czasu wyboru na papieża, a druga śledzi jego historię od momentu rozpoczęcia pontyfikatu.
Na koniec rok 2014 i zbliżająca się (21 marca) premiera filmu „Karol, który został świętym”. To wyjątkowa okazja, aby o wielkiej postaci, jaką był Jan Paweł II usłyszeć mogli najmłodsi. W przystępny sposób przedstawiono tu najciekawsze momenty z życia Karola Wojtyły. Młodzi widzowie będą wybrać się na wędrówkę po ulubionych górskich szlakach papieża oraz zwiedzić tajemnicze zaułki Krakowa i Zakopanego. Tej pouczającej przygodzie towarzyszyć będą piosenki popularnej Arki Noego, animacje pokazujące retrospekcje z najważniejszych wydarzeń w życiu Jana Pawła II oraz materiały archiwalne przybliżające postać najsłynniejszego współczesnego Polaka na świecie.