Dziś: sobota, 2 marca 2024
Imieniny: Halszka, Helena, Radosław

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Popiełuszko
Wczoraj na placu Politechniki minął 58. dzień zdjęciowy „Popiełuszki”. Na zrealizowanie całego filmu potrzeba 75 dni. Ostatni klaps padnie w kwietniu. – To będzie równie trudna scena jak wczorajsza: demonstracja majowa na Starówce – mówi reżyser.
W obsadzie filmu, którego budżet wyniósł blisko 12 mln zł, znaleźli się m.in. Zbigniew Zamachowski, Maja Komorowska, Marta Lipińska, Jan Englert i Józef Glemp (w roli samego siebie). Premiera filmu w październiku 2008 r.Zdjęcia w inscenizacji z przełomu 1981/1982 roku realizowano tuż przed 26. rocznicą 13 grudnia. Życie Warszawy zamieszcza rozmowę z Adamem Woronowiczem – odtwórcą roli księdza Jerzego.
(Życie Warszawy, 1, 16; Rzeczpospolita, 31; Polska, 26; www.warszawa.gazeta.pl)

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 20 sierpnia, w niedzielę, w Warszawie. 22 sierpnia na dziedzińcu kościoła pw. Stanisława Kostki odbyła się konferencja prasowa z udziałem twórców filmu, w trakcie której został przedstawiony odtwórca roli tytułowej - Adam Woronowicz.

Film fabularny pt. "Popiełuszko" wg scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego będzie opowieścią o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Obraz przedstawiać będzie życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokaże proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego.

Zobaczymy, jak dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał tak wielki autorytet i powszechną sympatię. Zabójstwo i ujawnienie jego okoliczności wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Setki tysięcy ludzi odważyło domagać się prawdy i sprawiedliwości. Do tej chwili istnieją poważne wątpliwości dotyczące tej zbrodni.

Twórcy przedstawią losy bohatera na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski przełomu lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych. Z rozmachem odtworzone zostaną m.in. strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe pomogą w oddaniu atmosfery tamtego okresu, a w filmie udział wezmą również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń. Zdjęcia planowane są na terenie całej Polski, w tym w szczególności w Warszawie, Gdańsku, Bartoszycach, Bydgoszczy, Włocławku, Częstochowie, Katowicach, Krakowie i Zakopanem.

Obraz jest skierowany przede wszystkim do młodego pokolenia, które zna tamtą historię wyłącznie z przekazów telewizyjnych lub rodzinnych. Dotarciu do niego sprzyjać ma nowoczesny język filmu, w którego realizację zaangażowane będą najnowsze środki i rozwiązania techniczne.

Producentem filmu, którego budżet wynosi niemal 12 mln zł, jest firma Focus Producers Sp. z o.o. Oprócz wkładów osób prywatnych obraz współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego, a koproducentami są IF MAX-FILM S.A. i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Przygotowania do produkcji trwały kilka lat, w ciągu których twórcy zgromadzili obszerną dokumentację i nawiązali bezpośredni kontakt z licznymi świadkami życia księdza Popiełuszki. W toku powstawania scenariusza autor konsultował jego treść zarówno z rodziną księdza Jerzego, jego przyjaciółmi, historykami, jak i przedstawicielami Kościoła zaangażowanymi w toczący się proces beatyfikacyjny.

 
Źródło: www.cinema.pl


liczba odsłon: 2224 | dodano: 2007-12-10 14:18:53

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook