Dziś: poniedziałek, 22 lipca 2024
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Papież: trzeba odkryć zmysł sakralny szacunku dla ziemi
Nie mogę wyświetlić obrazka

„W tym wielkanocnym okresie odnowy postarajmy się docenić wspaniały dar ziemi, naszego wspólnego domu, oraz zadbać o wszystkich członków rodziny ludzkiej” – powiedział Papież podczas audiencji ogólnej, transmitowanej z Biblioteki Pałacu Apostolskiego. Franciszek nawiązał do obchodzonego 22 kwietnia, po raz 50., Światowego Dnia Ziemi.

Księga Rodzaju w opisie stworzenia mówi nam, że chociaż jako ludzie jesteśmy stworzeni z elementów materii, to nie jesteśmy jedynie ziemscy, nosimy w sobie również tchnienie życia, które pochodzi od Boga. Żyjemy więc we wspólnym domu jako jedna rodzina, w bioróżnorodności z innymi stworzeniami. Papież zauważył, że ludzie nie sprostali odpowiedzialności jako opiekunowie i zarządcy ziemi. Doprowadzili do jej zanieczyszczenia i ograbienia, przez co narazili na niebezpieczeństwo samo życie. „Nie ma dla nas przyszłości, jeśli zniszczymy środowisko, które nas utrzymuje” – podkreślił Franciszek.

Papież – ziemia nie przebacza nigdy

„Nie potrafiliśmy strzec ziemi, naszego domu-ogrodu, ani strzec naszych braci. Zgrzeszyliśmy przeciwko ziemi, przeciwko naszemu bliźniemu i ostatecznie przeciwko Stwórcy, dobremu Ojcu, który troszczy się o każdego i chce, abyśmy żyli razem w komunii i pomyślności. A jak reaguje ziemia? – pytał Papież. Istnieje bardzo jasne powiedzenie hiszpańskie, które mówi: «Bóg przebacza zawsze; my ludzie czasami przebaczamy, a czasami nie; ziemia nie przebacza nigdy». Ziemia nie przebacza. Jeśli zniszczymy ziemię, odpowiedź będzie okrutna.“

Ojciec Święty stwierdził, że w tym kontekście potrzebujemy nowego sposobu postrzegania naszego wspólnego domu. Nie jest to nieograniczony magazyn zasobów, które mogą być eksploatowane. Dla wierzących, świat przyrody jest „Ewangelią stworzenia” wyrażającą stwórczą moc Boga w kształtowaniu ludzkiego życia oraz w sprawianiu, aby świat istniał wraz z tym, co żywi ludzkość oraz inne istoty.

Papież – ludy tubylcze uczą nas „dobrego życia”

„Obchodząc dzisiaj Światowy Dzień Ziemi, jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia zmysłu sakralnego szacunku dla ziemi, ponieważ jest ona nie tylko naszym domem, ale także domem Boga. Stąd bierze się w nas świadomość, że «stoimy na ziemi świętej»! Drodzy bracia i siostry, rozbudźmy zmysł estetyczny i kontemplacyjny, jaki Bóg w nas umieścił – wezwał Papież. Proroctwo kontemplacji jest czymś, co przyswajamy sobie szczególnie od ludów tubylczych, uczących nas, że nie możemy uzdrowić ziemi, jeśli jej nie kochamy i nie szanujemy. One pokazują nam mądrość «dobrego życia», nie w znaczeniu dobrego urządzenia się, nie – w sensie życia w harmonii z Ziemią. Oni nazywają tę harmonię «dobrym życiem».“

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że ludziom potrzeba dzisiaj nawrócenia ekologicznego, wyrażającego się w konkretnych działaniach. Jako jedna, współzależna rodzina powinniśmy działać wspólnie, aby zapobiec zagrożeniom dla wspólnego domu. Każdy może i powinien wnieść ziarno dobra, które będzie się również niedostrzegalnie rozwijać. 

 

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

 


liczba odsłon: 449 | dodano: 2020-04-23 12:17:17

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook