Dziś: poniedziałek, 21 stycznia 2019
Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Oswoić miejsce

Pierwsze dwa tygodnie studiów wszystkie wolne chwile Radek spędził w czterech ścianach wynajętego pokoju… Po mieście poruszał się jedynie po trasie stancja, sklep spożywczy, uczelnia. To był horror... wspomina po pięciu latach tamten czas.Swój sposób na oswojenie obcego miejsca miały Ania i Asia.

 

 

Wybierały na planie miasta przypadkowy, możliwie daleki punkt i jechały tam tramwajem. Był tylko /aż?/ jeden cel tych wędrówek - poznać miasto. Ale i one mocno odczuwały tęsknotę za pozostawionymi w rodzinnych stronach bliskimi. Choć Aśka przyznaje, że trudniejsze było rozstanie z chłopakiem niż z rodzicami.

 

Trudności sprawiała nie tylko topografia nieznanego miasta. Skomplikowane wydawało się życie samej uczelni. Ani obce były takie pojęcia jak seminarium, kolokwium, absolutorium. Trudne było nawet poruszanie się po budynku wydziału gdzie - według ich wspomnień, nielogicznie ponumerowano sale. Jak wypełnić dokumenty o stypendium, jak wpisać się na listę przedmiotów dodatkowych, zajętą już w momencie rozpoczęcia zapisów - zdobycie tej wiedzy i nauczenie korzystania się z niej wymagało czasu.

 
Kłopotliwe było także samodzielne życie z dala od domu. Od domu, w którym zawsze był choćby cukier, pasta do zębów czy papier toaletowy. Teraz o ich kupnie trzeba było pamiętać samemu. Duże problemy sprawiało samodzielne gospodarowanie pieniędzmi. Kilka miesięcy potrwało zanim Radek zrozumiał, że podstawową sprawą jest wykupienie obiadów na cały miesiąc z góry. Wcześniej pieniądze kończyły się nawet i po dwóch tygodniach.
 

Tu młodzi ludzie stanowczo zaprzeczają, że byli zbyt rozrzutni. Po prostu gospodarowanie pieniędzmi to trudna sztuka. Z czasem nauczyli się polowania na promocje w hipermarketach, rozcinania tubek z pastą do zębów, aby wykorzystać jej zawartość w całości, liczenia czy taniej jest książkę kupić czy skserować.

 
Samodzielna egzystencja była szokiem - wspomina Radek, jednocześnie jednak była fascynująca. Teraz dla Asi, Ani i Radka, studentów czwartego roku, studenckie życie nie ma tajemnic. Do domów jeżdżą już nie co dwa tygodnie ale na święta. Wyjazdy z domów nie są już też okraszone łzami. Jeśli pieniędzy nie starczy zawsze znajdzie się przyjazna dusza, która wspomoże pożyczką lub zaprosi na obiad. Nie zaliczone kolokwium czy egzamin to już nie porażka ale kolejne zadanie do wykonania. „Staliśmy się dojrzalsi" mówią po prostu o sobie.
 

 

 

 

 

 

 

 Iwona M.

 


liczba odsłon: 2771 | dodano: 2007-11-30 17:58:00

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony


Warning: mysql_result() [function.mysql-result]: Unable to jump to row 15 on MySQL result index 44 in /includes/footer.inc.php on line 421

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Blog eremicki

www.pustelnica.pl/ - blog eremitki 

Fotogalerie

Betlejem w Szczecinie 2019

6 stycznia 2019 r., w święto Trzech Kr&o...

Betlejem w Szczecinie 2019

...

Finał konkursu pt. "Polskie drogi do niepodległości 1914-1923"

7 listopada br., w auli Wydziału Teologi...

blog ichtis

Facebook

Warning: mysql_close(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /index.php on line 1060