Dziś: wtorek, 18 czerwca 2024
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Orędzie Ojca Świętego na XXIX Światowy Dzień Młodzieży
Nie mogę wyświetlić obrazka

Franciszek do młodych: bądźcie wolni wobec rzeczy. Do zrozumienia, co znaczy "ubodzy w duchu", dążenia do wolności od rzeczy i uczenia się od ubogich zachęca Ojciec Święty młodych w swoim pierwszym orędziu na XXIX Światowy Dzień Młodzieży. Będzie on obchodzony w tym roku w poszczególnych diecezjach w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia.

Równocześnie papież wytycza drogę przygotowań duchowych do kolejnego etapu międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży, który będzie miał miejsce w Krakowie w roku 2016. Hasło tegorocznego dnia młodzieży brzmi: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3).

Analizując pierwszy temat najbliższego Światowego Dnia Młodzieży "błogosławieni ubodzy w duchu" Ojciec Święty zachęcił do wysiłku zrozumienia co znaczy „ubodzy w duchu”. Wezwał młodych, by starali się być wolni wobec rzeczy, by nie ulegali kulturze konsumpcji. "Chodzi o poszukiwanie tego, co najistotniejsze, nauczenie się ogołocenia z wielu tłumiących nas rzeczy powierzchownych i zbędnych. Zdystansujmy się od żądzy posiadania, od pieniądza najpierw traktowanego bałwochwalczo, a następnie marnowanego. Postawmy Jezusa na pierwszym miejscu" - zaapelował. Dodał, że tak, jak potrzebna jest odwaga szczęścia, tak też trzeba odwagi umiarkowania. Drugim warunkiem, by żyć tym błogosławieństwem jest nawrócenie wobec ubogich. Trzeba być wrażliwym na ich potrzeby duchowe i materialne. Papież powierzył młodym stawiania solidarności w centrum ludzkiej kultury. "W obliczu dawnych i nowych form ubóstwa - bezrobocia, emigracji, wielu różnego rodzaju uzależnień - mamy obowiązek być czujni i świadomi, przezwyciężając pokusę obojętności. Pomyślmy także o tych, którzy nie czują się kochani, nie mają nadziei na przyszłość, rezygnują z zaangażowania w życie, bo są zrażeni, rozczarowani, zastraszeni. Musimy nauczyć się przebywania z ubogimi. Nie wypełniajmy naszych ust ładnymi słowami o ubogich! Spotkajmy ich, spójrzmy im w oczy, wysłuchajmy ich. Ubodzy są dla nas konkretną okazją spotkania samego Chrystusa, dotknięcia Jego cierpiącego ciała" - napisał Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że ubodzy są też osobami, które mogą nas wiele nauczyć. "Uczą nas, że osoba wartość osoby zależy od tego, jak dużo posiada, jak wiele ma na koncie w banku. Ubogi, osoba pozbawiona dóbr materialnych, zawsze zachowuje swoją godność. Ubodzy mogą nas wiele nauczyć także o pokorze i ufności w Bogu" - podkreślił papież. Franciszek podkreślił znaczenie ewangelicznego ubóstwa rozprzestrzeniania się królestwa Bożego. Wyznał, że najpiękniejsze i najbardziej spontaniczne radości przeżył spotykając ubogich, którzy mają niewiele tego, czego mogliby się trzymać. "Ewangelizacja w naszych czasach będzie możliwa jedynie przez zarażanie radością" - podkreślił. Zaznaczył, że w zrozumieniu głębokiego sensu błogosławieństw najbardziej mogą pomóc nam święci. "Dlatego kanonizacja Jana Pawła II, w drugą niedzielę wielkanocną, jest wydarzeniem, które napełnia nasze serca radością. Będzie On wielkim patronem Światowego Dnia Młodzieży, którego był inicjatorem i promotorem. A we wspólnocie świętych nadal będzie on dla was wszystkich ojcem i przyjacielem" - stwierdził Ojciec Święty.

st (KAI) / Watykan

Orędzie Ojca Świętego na XXIX Światowy Dzień Młodzieży - w załączniku poniżej tego artykułu.

Załączniki


liczba odsłon: 3189 | dodano: 2014-02-07 10:32:04

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook