Dziś: wtorek, 18 czerwca 2024
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

O Świętach inaczej...
Pierwsze skojarzenia jakie przychodzą do głowy, gdy myślimy o Bożym Narodzeniu to: choinka, kolędy, św. Mikołaja, i prezenty. Niektórzy myślą też o „jakimś” małym chłopcu, który rodzi się w Betlejem, choć nie za bardzo wiadomo gdzie to jest. I to by było na tyle, jeśli chodzi o miłe skojarzenia.
 

Bo na myśl o bliższej i dalszej rodzinie, o wuju Bogdanie i cioci Irence, którzy będą nas obcałowywać i mówić coś w stylu: „ach kochanie jak ty wyrosłaś, naprawdę już studiujesz, ale z ciebie duża panna”. A my z przymuszonym uśmiechem odpowiemy: „tak, tak dziękuję”. Następnie wypadałoby wymyślić jakieś konstruktywne życzenia, ale czego można życzyć kuzynowi Tomkowi, który studiuje, a tak na dobrą sprawę, to widzieliśmy się po raz ostatni, pół roku temu, podczas świąt wielkanocnych – ah te rodzinne święta. Stół ugina się od ciężaru potraw, a po 15 półmisku, który wędruje przede mną już ich nie liczę – jest ich za dużo; gdzieś w tle po raz trzeci słyszę kolejną porcję kolęd z płyty CD, a młodsza siostra ledwo siedzi na krześle, bo prezenty pod choinką już przygotowane do rozdania. I to jest niestety ta smutniejsza wersja skojarzeń związanych z Bożym Narodzeniem, ale niejednokrotnie prawdziwsza.

 

Lecz gdyby tak usiąść dzień przed wigilią i popatrzeć na opłatek, którym jutro podzielę się z bliskimi i pomyśleć co mogłabym im powiedzieć?!

 

Wiadomo, że życzę im szczęścia i zdrowia – a głębiej?? Życzę im miłości i pojednania, życzę większego obiektywizmu i mniejszego krytycyzmu do innych ludzi, życzę aby pies i kot też przemówili, życzę odwagi w codzienności zmagań ze sobą, życzę nadziei i konsekwencji w marzeniach i celach, życzę im ciepła domu, który daje wytchnienie i bezpieczeństwo, po trudnych zakrętach dnia, a cioci życzę by wujek wrócił już z Irlandii – bo święta są po to, by spędzić je z rodziną! A nie gdzieś daleko – bez prawdziwych babcinych pierogów i uszu pływających w barszczyku.

 

Makowiec i sernik to hit deserów cioci – tej od Tomka, a zapomniałabym o jego siostrze, ale Kasia wie, że zawsze może na mnie liczyć i że pomogę jej w poszukiwaniach prezentów, które to poszukiwania zazwyczaj kończą się w kawiarence na małej kawce i większych ploteczkach. W święta częstokroć krzyczy do nas pewien głos: „Bóg się rodzi” – ale co jest tym „bogiem”? Gdzieś w tym zabieganiu gubię wiarę, gdzieś gubię siebie i daję ponieść się niewidzialnej fali złodziei Adwentu. Dopiero na Pasterce odnajduję sens – widzę pełen ludzi Kościół, śpiewających radośnie: „Chrystus się rodzi nas oswobodzi…” i wtedy już wiem, Kim jest Bóg, i na czym tak naprawdę polegają te święta!

 

Niech te Święta będą prawdziwe, niech nikt i nic nie pozwoli nam ukraść Świąt. Niech opłatek spełni rolę pojednania, niech bombki lśniąco odbiją radość, tych, którzy usiądą przy wigilijnym stole. Niech kolędy rozbudzą nasze zabiegane serca, by szczerość i miłość zagościły wśród nas nie tylko w tę Wigilijną Noc. Niech te rodzinne bądź, co bądź Święta będą pełne uśmiechu, serdeczności, mimo wuja Bogdana i cioci Irenki – w końcu i tak ich kocham. A ten „jakiś” chłopiec z Betlejem niech będzie Zbawicielem zarówno złodziei Adwentu, jak i tych, którzy zatrzymają się na moment przed stajenką.

 

 

 

Asik

 


liczba odsłon: 3462 | dodano: 2007-12-11 23:17:48

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook