Dziś: czwartek, 18 stycznia 2018
Imieniny: Piotr, Małgorzata

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Nowa płyta chóru Uniwersytetu Papieskiego
Nie mogę wyświetlić obrazka

Ukazała się nowa płyta chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Psalmodia. Krążek „Pater Noster – Otcze nasz” poświęcony jest twórczości Romualda Twardowskiego. Publikację zaprezentowano 18 listopada.

„Zastanawiałem się, jak połączyć religijność katolicką oraz prawosławną, i stwierdziłem, że najlepiej zrobić to śpiewem oraz poprzez modlitwę Ojcze nasz” – mówił podczas konferencji prasowej Romuald Twardowski. Pomysł wydania takiej płyty wiąże się z chęcią wprowadzania w życie słów patrona uniwersytetu św. Jana Pawła II, który w „Pamięci i tożsamości” napisał: „Kościół jak organizm potrzebuje dwóch płuc – tradycji wschodu i zachodu”. Chór Psalmodia pod dyrekcją swojego maestro Włodzimierza Siedlika nagrał kompozycje a cappella inspirowane dwoma tradycjami muzycznymi: wschodnią i zachodnią. Płyta powstawała przy bezpośredniej współpracy z kompozytorem, który czuwał nad brzmieniem i interpretacją kolejnych utworów. Obok tytułowych „Pater noster” i „Otcze nasz” na płycie nagrane zostały również m.in. „Lux aeterna”, „Alleluja”, „Hosanna II”, „Swiatyj Boże” oraz „Wospojtie Gospodiewi”. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje „Magnificat” − kompozycja do słów hymnu Wielbi dusza moja Pana, która została napisana przez Romualda Twardowskiego specjalnie dla chóru Psalmodia i dedykowana zespołowi z okazji jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej.

Płyta jest kolejną odsłoną wydawnictwa „Polska muzyka chóralna”, którego autorem i realizatorem jest Stowarzyszenie PASSIONART. W ramach cyklu ukazały się do tej pory CD z twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego i Stanisława Moniuszki. Stowarzyszenie ma w przygotowaniu kolejne krążki. Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Psalmodia obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. „Przez ostatnie ćwierćwiecze działalności artystycznej Psalmodia wpisała się na stałe w kulturalny krajobraz Krakowa i jest jednym z najlepszych chórów akademickich – powiedział ks. prof. Józef Stala, prorektor ds. potencjału naukowego i współpracy międzynarodowej. Jubileuszowe obchody zwieńczył koncert promujący płytę „Pater noster – Otcze nasz”, który odbył się wieczorem 18 listopada w kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie.

pra / Kraków


liczba odsłon: 666 | dodano: 2014-11-20 11:23:25

Komentarze

Dodaj swój komentarzDobre strony

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Blog eremicki

www.pustelnica.pl/ - blog eremitki 

Fotogalerie

Betlejem w Szczecinie 2018

Fotorelacja z charytatywnego koncertu ko...

Koncert 2TM2,3 i Maleo Reggae Rockers

18 listopada br. o godz. 18.00 w Klubie...

Nocne czuwanie młodych w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie

20 października 2017 r. w Bazylice Archi...

blog ichtis

Facebook