Niedziela Świadectw czyli Archidiecezjalny Dzień Życia |
W niedzielę 18 marca 2012 r. we wszystkich parafiach Archidiecezji zostanie przeprowadzona „Niedziela świadectw", którą Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga podniósł do rangi „Archidiecezjalnego Dnia Życia". We wszystkich parafiach, po wszystkich Mszach Świętych wierni usłyszą o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Tą wyjątkową krucjatę modlitwy będzie można podjąć w uroczysty sposób w swoich parafiach w Dniu Świętości Życia - 25 lub 26 marca br. Niektóre parafie organizują dodatkowo w tych dniach różne inicjatywy promujące wartość życia ludzkiego od poczęcia: wystawy, projekcje filmów Pro life, kolportaż materiałów informacyjnych i eksponatów edukacyjnych.
Czym jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego ?
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego jest modlitwą wstawienniczą polegającą na wzięciu w duchową opiekę na 9 miesięcy nieznanego nam poczętego dziecka, którego życie jest zagrożone aborcją. Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego polega na odmawianiu jednej dziesiątki różańca świętego każdego dnia przez 9 miesięcy z rozważaniem tajemnicy życia Jezusa i Maryi oraz wypowiedzeniem specjalnej modlitwy w intencji tego dziecka.
Według słów Jezusa Chrystusa : „są takie złe duchy które można pokonać tylko modlitwą i postem"(Mk 9,29). Dlatego potrzeba całej rzeszy obrońców życia ludzkiego, którzy z różańcem w ręku przeciwstawią się temu wielkiemu złu jakim jest śmierć nienarodzonych najsłabszych i najbardziej bezbronnych. Modlitwa Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego jest nie tylko „tarczą obronną" przed aborcją, ale również leczy zranienia pozostawione w sercu tych osób, które się do niej przyczyniły.
Drugim, ważnym wymiarem tej wspaniałej modlitwy jest powierzenie Bogu zagrożonego życia będącego konsekwencją różnych uwarunkowań zdrowotnych oraz rodziców borykających się z trudnościami związanymi z jego przyjęciem.
Co trzeba wiedzieć o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego:
- Duchową Adopcję może podjąć każdy: osoby świeckie, kobiety, mężczyźni, osoby chore, dzieci pod opieką rodziców, w tym osoby żyjące w niesakramentalnym związku.
- Duchową Adopcję można podjąć wielokrotnie, pod warunkiem wypełnienia poprzednich zobowiązań.
- Duchową Adopcję można podjąć wszędzie, ale za każdym razem należy złożyć przyrzeczenie. Zaleca się jednak uroczystą formuję ze względu na wagę i znaczenie tej modlitwy.
- Krótkotrwałe przerwanie Duchowej Adopcji nie jest grzechem.
- Długa przerwa (miesiąc dwa)przerywa Duchową Adopcję. Należy wtedy ponowić przyrzeczenie i starać się je dotrzymać.
- Świadome zlekceważenie złożonego Bogu przyrzeczenia jest grzechem.
Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia .
Jan Paweł II Evangelium Vitae