Dziś: poniedziałek, 22 lipca 2024
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Multimedia z ŚDM w Sydney
Zobacz pierwsze zdjęcia i filmy ze spotkania młodych w Sydney. Materiały przedstawiają przede wszystkim grupę polską - być może wypatrzysz swoich znajomych lub bliskich! NOWE!
Zdjęcia przedstawiają dni diecezjalne w Melbourne oraz pielgrzymkę Krzyża i Ikony Matki Bożej Światowych Dni Młodzieży. W załączniku (po prawej stronie na górze tego artykułu) znajduje się także tekst homilii wygłoszonej w Sydney na Barangaroo przez Kardynała Georg'a Pell'a podczas Mszy św. inaugurującej XXIII ŚDM.


Dzień 1, procesja krzyża - 14 lipca 2008


Polacy nieśli symbole ŚDM ulicami Sydney

Grupa polskich pielgrzymów niosła dziś ulicami Sydney krzyż Światowych Dni Młodzieży. Do pielgrzymujących od roku po Australii tradycyjnych symboli ŚDM - krzyża i ikony Matki Bożej - dołączony został także tzw. message stick - kij, używany przez aborygeńskie plemiona do wymiany informacji. Kij ŚDM jest symbolem przesłania skierowanego przez aborygeńskie wspólnoty katolickie do autochtonicznej młodzieży Australii.

Symbole ŚDM przybyły do centrum Sydney statkiem. Z nabrzeża Circular Quay niesione były na ramionach młodzieży jedną z głównych ulic śródmieścia do parku Belmore, położonego przy centralnym dworcu kolejowym. Kilkusetosobowa rzesza ludzi młodych, której towarzyszył biskup pomocniczy archidiecezji Sydney Julian Porteous, przemierzyła kilkukilometrowa trasę, pozdrawiana przez zatrzymujących się na krawężnikach, nieco zaskoczonych widokiem procesji mieszkańców Sydney, którzy akurat zaczęli przerwę obiadową. Symbolom ŚDM towarzyszyli młodzi pielgrzymi m.in. z Australii, Polski, Słowacji, Hiszpanii, USA i Kuby. Młodzież niosąca krzyż i ikonę zmieniała się co pewien czas. Jako jedni z pierwszych krzyż nieśli Polacy. Procesja miała charakter bardzo radosny. Śpiewano i wznoszono okrzyki, m.in. na cześć Benedykta XVI i Jana Pawła II. Szczególnie aktywna była tu grupa polska, która obok „Abba, Ojcze” - hymnu ŚDM w Częstochowie w 1991 r. - kilkakrotnie odśpiewała gromkimi glosami stadionowa pieśń „Polska! Biało-czerwoni!”, zbierając brawa od przechodniów i młodzieży z innych krajów.

Belmont Park bp Porteous podkreślił, że pielgrzymka krzyża ŚDM poruszyła wiele tysięcy ludzi. A jego obecność w Sydney oznacza, że po tylu latach oczekiwania i przygotowań Światowe Dni Młodzieży wreszcie nadeszły. Słowa te młodzież przyjęła okrzykami i oklaskami. Na zakończenie pielgrzymki, jej uczestnicy mogli jeden po drugim uklęknąć przy stojącym krzyżu, oprzeć na nim czoło i powierzyć Chrystusowi swoje życie. - Niech dotknie was moc krzyża - życzył młodzieży bp Porteous.

pb (KAI Sydney) / Sydney


liczba odsłon: 1841 | dodano: 2008-07-15 12:12:07

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook