Dziś: piątek, 24 marca 2023
Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Modlitwa i miłosierdzie drogą ku jedności
Nie mogę wyświetlić obrazka

Na znaczenie wspólnej modlitwy oraz podejmowania dzieł miłosierdzia jako drogi ku budowaniu jedności chrześcijan wskazał podczas wczorajszej modlitwy wieczornej 36 Europejskiego Spotkania Młodych w Strasburgu przeor Wspólnoty z Taizé brat Alois. Jednocześnie zapowiedział kolejne etapy Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię: spotkania na przełomie kwietnia i maja 2014 w Texasie i w Meksyku, w październiku na Karaibach: w Dominikanie, Haiti, Puerto Rico i na Kubie oraz kolejne spotkanie europejskie, od 29 grudnia 2014 do 2 stycznia 2015 w stolicy Republiki Czeskiej - Pradze.

Na początku modlitwy brat Alois wyraził uznanie dla dialogu ekumenicznego, podejmowanego przez Kościoły francuskiej Alzacji i niemieckiego regionu Ortenau. Wyraził wdzięczność biskupom, duszpasterzom, kapłanom i osobom świeckim, należącym do różnych wyznań chrześcijańskim za ich inicjatywy ekumeniczne, które charakteryzowały przygotowania do spotkania w Strasburgu. Następnie przeor Taizé podkreślił, że w nadchodzącym roku tematem refleksji będzie pytanie: co należy uczynić, by Kościół był bardziej komunią?, żeby przez sposób, w jaki żyje, staranniej oczyszczał ewangeliczne źródła, aby ludzie mogli przychodzić i zaspokoić pragnienie? Zacytował słowa Brata Rogera, który opisał Kościół następującymi słowami: „Kiedy Kościół niestrudzenie słucha, leczy, niesie pojednanie, staje się tym, co najjaśniejsze w nim samym, komunią miłości, współodczuwania, pociechy, przejrzystym odblaskiem zmartwychwstałego Chrystusa. Nigdy nie oddalony, nie przyjmujący pozycji obronnych, wolny od surowości może promieniować pokorną ufnością wiary aż do naszych ludzkich serc”. „Czy nie nadszedł czas, by podjąć nowe konkretne kroki prowadzące do pojednania między podzielonymi chrześcijanami, aby Kościół coraz bardziej stawał się miejscem gościnnym, miejscem komunii?” - zapytał brat Alois. Podkreślił, że pojednani chrześcijanie sprawiają, że o wiele wyraźniej słychać głos Ewangelii w świecie potrzebującym zaufania, i tak mogą przygotować przyszłość sprawiedliwą i pokojową. Jego zdaniem obecnie grozi nam poprzestanie na zwykłej tolerancji, choć Chrystus pragnie nas gromadzić jako jedno ciało.

Zdaniem przeora Taizé chrześcijanie z różnych Kościołów powinni zdobyć się na odwagę i zebrać się pod jednym dachem, nie czekając, aż wszystkie teologiczne definicje zostaną w pełni uzgodnione. „Czy nie można wyrazić naszej jedności w Chrystusie (który nie jest podzielony), wiedząc, że różnice, które wciąż istnieją w sposobie wyrażania wiary, nie dzielą nas? Różnice będą zawsze: niektóre staną się naturalnym tematem dyskusji, inne mogą nawet wzajemnie nas wzbogacić. Róbmy wszystko, co można zrobić razem z chrześcijanami innych wyznań, nie róbmy niczego, nie licząc się z nimi” - zaapelował brat Alois. Zaproponował dwie drogi. Pierwsza to wspólne zwrócenie się w prostej modlitwie ku żyjącemu Bogu. Natomiast druga to spotkanie we wspólnej służbie na rzecz najbiedniejszych. „I w taki sposób naprawdę razem będziemy głosić Ewangelię!” - podkreślił. Zaznaczył, że nie trzeba bać się na wyrost rozmycia prawdy Ewangelii. „Zaufajmy Duchowi Świętemu. Nie chodzi o to, żeby się zbierać razem po to, żebyśmy byli silniejsi, ale żebyśmy byli wierni Chrystusowi łagodnemu i pokornego serca. Od Niego nauczymy się, że prawda daje się usłyszeć dzięki pokorze” - powiedział brat Alois. Wskazał jednocześnie na przykład papieża Franciszka, który na pierwszym miejscu stawia głoszenie przez wszystkich Bożego miłosierdzia swoim życiem? „Nie przegapmy opatrznościowego momentu, który nastał, i pokażmy, że komunia między wszystkimi kochającymi Chrystusa jest dostrzegalna” - zaapelował po raz kolejny.

st (KAI) / Strasburg


liczba odsłon: 2327 | dodano: 2014-01-01 18:31:36

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook