Dziś: sobota, 2 grudnia 2023
Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Młodzi dla Kamerunu - Budujemy szkołę
Nie mogę wyświetlić obrazka

Tegoroczna akcja w ramach projektu Młodzi dla Kamerunu to „Budujemy szkołę”. Przez ostatnie miesiące wspieraliśmy katolicką szkołę w miejscowości Kengang opłacając nauczycieli, by dzieci i młodzież mogła się uczyć. Naszym zadaniem było także propagowanie akcji adopcji na odległość – adopcji serca. To wspaniałe dzieło jest spersonalizowaną pomocą trafiającą bezpośrednio do adoptowanego na odległość dziecka.

Dzięki temu dziesiątkom kolejnych dzieci umożliwiono naukę w szkole i wyposażono w odpowiednie przybory szkolne. Sztandarowym zadaniem było jednak wybudowanie gmachu szkoły gdzie dzieci faktycznie mogłyby pobierać nauki. Wraz z S. Orencją Żak Pallotynką pracującą na co dzień w Bafoussam w Kamerunie, postanowiliśmy, że będzie to praca wspólna polskich ofiarodawców i rodziców dzieci uczęszczających do szkoły ale i samych dzieci. Każda z rodzin była odpowiedzialna za wypalenie na słońcu 100 cegieł. Po zebraniu materiałów ruszyły pracy. Został zatrudniony inżynier, zakupione inne materiały, zapewniony transport i… szkoła zaczęła dosłownie rosnąć. Każda rodzina angażowała się w budowę. Wielką radością było zobaczyć owoc naszej wspólnej pracy. Aspekt wspólnego budowania jest ważny, bo dzięki temu każdy z miejscowych czuje się współtwórcą szkoły, która jest ośrodkiem kultury w tej wiosce.

W Polsce pracowaliśmy przez cały rok szkolny. W piętnastu polskich diecezjach działają wolontariusze pracujący w ramach projektu Młodzi dla Kamerunu. Nasza praca to animacje misyjne, udział w rekolekcjach, głoszenie świadectwa, prowadzenie konferencji, organizacja festynów i dni misyjnych, ale także dwie jak dotąd akcje cykliczne: rozprowadzanie kalendarzy misyjnych oraz koszulek cegiełek z wizerunkiem Afryki i napisem „Wspieram Misje”.

Przed nami kolejny, już trzeci rok pracy. Każdego roku projekt się rozwija. Kilka dni temu trójka wolontariuszy wróciła z Kamerunu. Ks. Łukasz Rybiński (Wyszków - diecezja łomżyńska) Sandra Niemiec (Racibórz – diecezja opolska) i Michał Piętosa (Zielona Góra – diecezja zielonogórsko-gorzowska) dokonali symbolicznego odbioru prac, spotkali się z miejscową ludnością w Kengang, rozmawiali z dyrekcją szkoły, radą rodziców i dziećmi. Szkole w Kengang brakuje już tylko nowych ławek by mogła być gotowa do użytku, bowiem ostatnie prace tynkarskie są na ukończeniu. Młodzi odwiedzili także ks. Hugo, kameruńskiego proboszcza w parafii Ndzindong gdzie mogli zapoznać się ze stanem szkoły przy tamtejszej parafii. To kolejny cel projektu Młodzi dla Kamerunu. Wcześniej jednak młodzi chcą wybudować toalety w parafialnej szkole św. Kizito w Bafoussam.

O wszystkim informują na swoim fanpejdżu na Facebooku oraz stronie internetowej www.mlodzidlakamerunu.pl. Więcej o akcji również w załączniku do tego artykułu.

Załączniki


liczba odsłon: 3141 | dodano: 2013-08-12 11:47:01

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook