Dziś: wtorek, 30 maja 2023
Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Lato z kulturą żydowską
Tego lata w sierpniowe wieczory Teatr Mały zaprasza na "Lato z kulturą żydowską". Przed nami tajemniczy świat dźwięków klezmerskiej kapeli, żydowski humor i wzruszające opowieści z obszarów jakże bliskiej nam choć wciąż nieodkrytej, kultury.
Do Szczecina zaprosiliśmy aktorów i muzyków, którzy zakochali się w tym, co w żydowskiej tradycji najpiękniejsze, wciąż żywe,i wbrew okrutnej historii - radosne. "Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem" - pisał Antonii Słonimski. Być może uda nam się choć na chwilę ożywić tamten niezwykły świat i powiedzieć za Brunonem Schulzem o sierpniu: "Wertowaliśmy, odurzeni światłem, w tej wielkiej księdze wakacji, której wszystkie karty pałały od blasku i miały na dnie słodki do omdlenia miąższ złotych gruszek."

7 i 8 sierpnia, godz. 20:00
Szafa
spektakl na motywach utworów Hanny Krall i Olgi Tokarczuk oraz fragmentów "Lokomotywy" J. Tuwima
Tytułowa szafa stanowi centrum wydarzeń, których świadkami stają się widzowie, bezradni, jak ludzkość wobec tragedii Holokaustu. Wojenną historię żydowskiej dziewczyny ukrywającej się w szafie można czytać poprzez pryzmat współczesności, w której coraz częściej dominuje samotność i brak poczucia bezpieczeństwa. Jest to teatr przedmiotu, w którym cała przestrzeń nabiera nowych symbolicznych znaczeń i przenośni. Grająca w spektaklu Monika Kufel została nagrodzona m.in. na Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i na Międzynarodowym Festiwalu "Aktor Europy" w Macedonii.

14 i 15 sierpnia, godz. 20:00
Klezmer Street Songs - Quartet Klezmer Trio
QKT to zespół wokalno-instrumentalny wykonujący tradycyjną żydowską i bałkańską muzykę klezmerską we własnych aranżacjach. Zespół gra żywiołowo, wykorzystuje różne brzmienia i tworzy zmienne nastroje, dźwiękiem i słowem wyczarowuje na koncertach niepowtarzalny klimat.

21 i 22 sierpnia, godz. 20:00
Opowieści z Bramy - spektakl muzyczny
"Opowieści z Bramy" - historie, które rozkwitają i uwodzą słuchaczy. Przybierają formę ballady czy nawet kantaty - jak opowieść o Jasnowidzącym z Lublina, który widział na 400 mil. "Słońce zachodzi za wzgórzem, nadchodzi miłość, złoty ptak i noc" - płynie rzewna pieśń w jidisz i chwyta za serce. Opowieści zostały wydobyte z dokumentów, relacji świadków, tekstów literackich. Chwyta za serce Singerowa historia o miłości Ole i Trufy, dwóch listków na drzewie, rozłączonych podmuchami jesiennego wiatru, złączonych znowu na ziemi, u stóp drzewa, wzrusza opowieść Szmula o ojcu, który wszedł do płonącego domu, by ocalić Torę.

28 i 29 sierpnia, godz. 20:00
Och, szczęście... - żydowski humor i piosenki
Pełen poezji i specyficznego humoru spektakl muzyczny zrealizowany w dyskretnej, nastrojowej scenografii przywołuje dawno miniony świat małych prowincjonalnych miasteczek. Jest opowieścią o Żydzie - tułaczu, który u schyłku życia powraca w swoje rodzinne strony. W skromnej walizeczce przechowuje pamiątki z całego swego życia... odszukuje pośród nich wspomnienia, te zabawne i te nostalgiczne. Z właściwą sobie afirmacją świata i humorem prowadzi rozrachunek z własnym życiem. W spektaklu wykorzystano teksty m.in. Horacego Safrina, Juliana Tuwima, Zbigniewa Herberta. Warstwę muzyczną tworzą m.in. piosenki "Rebeka", "Bubliczki", "Miasteczko Bełz", "Papirosen" i wiele, wiele innych.


liczba odsłon: 2737 | dodano: 2008-08-03 12:40:56

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

Ogień i deszcz - Michael W. Smith

W niedzielę 16 kwietnia w ogromnej hali ...

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

blog ichtis

Facebook