Dziś: czwartek, 30 maja 2024
Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Kurytyba głównym miejscem pobytu Polaków na ŚDM w Rio
Nie mogę wyświetlić obrazka

Kurytyba ma być głównym miejscem pobytu Polaków podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro – poinformował biskup Henryk Tomasik, który w dniach od 18-31 lipca przebywał w Brazylii, uczestnicząc w przygotowaniach do przyszłorocznego spotkania. Ordynariusz radomski, który jest odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Polski za duszpasterstwo młodzieży, poinformował, że dojdzie także do spotkania brazylijskiej Polonii w uczestnikami ŚDM z Polski.

Kurytyba jest stolicą leżącego w południowej części Brazylii stanu Paraná i zarazem stolicą brazylijskiej Polonii. Jest oddalona od Rio de Janeiro o ok. 850 km. – To tam w XIX wielu przybywali nasi rodacy, którzy w bardzo trudnych warunkach zdobywali przestrzeń życiową. Ponadto rozmawialiśmy z biskupem Rafaelem Biernackim o zorganizowaniu spotkania polonijnego z naszą młodzieżą. Inicjatywa została przyjęta życzliwie. Odwiedziliśmy także Park Jana Pawła II, gdzie znajduje się kaplica oraz domki pierwszych Polaków. Bardzo ważne były rozmowy z Komitetem Brazylijskim ŚDM i Sekretariatem Episkopatu Brazylijskiego oraz z księżmi, którzy przygotowują poszczególne stacje przyszłorocznego spotkania – powiedział Radiu Plus Radom biskup Tomasik. Dodał, że grupy polskie będą przebywały głównie tam, gdzie pracują księża z Polski.

Podczas pobytu w Kurytybie biskup Tomasik i ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor krajowego biura ŚDM, złożyli oficjalną wizytę w Konsulacie Generalnym RP w celu omówienia kwestii udzielenia pomocy młodzieży w przypadku utraty dokumentów. – Obok pięknego i duchowego wymiaru ŚDM występują także zdarzenia losowe. Problem polega na tym, że w Rio de Janeiro nie ma polskiego konsulatu, miasto podlega pod konsulat w Sao Paulo. Potrzebne były takie rozmowy, które dotyczyły rozwiązywania ewentualnych problemów, aby ktoś, kto zgubił dokumenty, mógł wrócić do kraju bez problemów – powiedział biskup Tomasik.

rm / Radom


liczba odsłon: 1434 | dodano: 2012-08-12 13:51:15

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook