Dziś: środa, 22 marca 2023
Imieniny: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Krzyż niesiony z Bogiem staje się lżejszy
Akademicka Droga krzyżowa ulicami miasta jest wspólną inicjatywą  istniejących w mieście duszpasterstw akademickich. Co jest w niej niezwykłego ? Z pozoru, na pierwszy rzut oka nic.  Stacji drogi ani nie przybyło ani nie ubyło, podążamy za krzyżem, a rozważania wciąż dotyczą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Forma i istota niezmienna, więc cóż takiego czyni tą drogę inną od pozostałych, od tych co piątkowych przeżywanych w parafiach.  Dla jednego będzie ona wyjątkowa dlatego, ponieważ wiedzie ulicami miasta, pomiędzy szczecińskimi kamienicami, dla drugiego będzie jedyna w swoim rodzaju ponieważ odnajdzie się w prowadzonych w czasie marszu rozważaniach, dla kogoś innego jeszcze wyjątkowym przeżyciem będzie możliwość poniesienia krzyża wraz z innymi od stacji do stacji Drogi Krzyżowej.   

Czy są  jakieś podobieństwa między Chrystusową  drogą Krzyża a naszą  współczesną? 

 
 

Obserwując i podążając za krzyżem szczecińskimi ulicami, nasuwa  mi się  pewien obraz. Chrystus podążając sobie przeznaczoną drogą, z krzyżem na ramionach, szedł w tłumie, popychany, poniżany czy wytykany palcami. Tłum krzyczał i się naśmiewał. Nasza Droga Krzyżowa wiedzie różnymi częściami miasta.  Tak jak wtedy również i my idziemy, z tą różnicą, że dziś nikt nie krzyczy. Za krzyżem podążamy w skupieniu, w zadumie, rozważając tajemnice poszczególnych stacji. Podobnie jak Jezus spotykał gapiów i ludzi wrogo nastawionych tak i nam zdarza się usłyszeć gdzieś z oddali, nie miłe słowa, napotkać mieszkańców, którzy pukają się palcem w czoło i szepczą pod nosem „co to za pomysł”, „co oni robią”, inni dla żartów w swoich mieszkaniach, przy otwartych na oścież oknach podgłaśniają muzykę. Zapewne każdy z biorących udział w Drodze ma swoje własne obrazy, swoje własne, osobiste odniesienia do Chrystusowej Drogi.  

 
 
 

Krzyż, który weźmiesz na siebie, po drodze się zgubi.
Krzyż, którego nie przyjmiesz, będzie Ci leżał w poprzek każdej drogi.
(P.Bosmans, Szczęście na każdy dzień)
 

 


Krzyż  jest obecny w naszym życiu. Czy to nam się podoba czy też nie, jest on w życiu każdego z nas z osobna. Nasze krzyże, są przeróżne, tak jak różni są ludzie. Tak wielu ucieka od niego. Walczy z nim, walcząc w ten sposób z samym Bogiem, który na nim jest. Im bardziej uciekamy od naszego „drzewa” krzyża tym cięższe się staje. Z krzyżem nie wygramy, broni go bowiem sam Bóg. Dlaczego przemienia się w rozpacz i staje się nie do zniesienia? Odpowiedź prosta – nie ma na nim Chrystusa.

 

Krocząc trasą tego wyjątkowego marszu każdy ma możliwość wziąć na swój bark Krzyż. Każdy, kto zapragnie, może wraz z innymi osobami ponieść krzyż do następnej stacji. Tych parę kroków może stać się początkiem podjęcia naszego duchowego krzyża, tego niewidocznego, który sprawia ból, wyciska łzy i smuci. Ta krótka chwila, może dać początek wielkiemu dziełu. Dziełu pojednania się z Bogiem, przyjęcia i akceptacji Jego woli, otworzenia swojego serca na Jego miłość. Krzyż niesiony z Bogiem staje się lżejszy.

 
 

To jest drugi moment, czyniący dla mnie osobiście tę Drogę Krzyżową wyjątkową. Tak naprawdę każda Droga Krzyżowa, każde jednorazowe ponowne jej przejście jest inne, jedyne w swoim rodzaju. Jest wyjątkowym i jakże osobistym przeżyciem.

 

Ewa Sitarek

 


Zobacz także:

Video z Akademickiej Drogi Krzyżowej 2010
Fotorelację z Akademickiej Drogi Krzyżowej 2010


liczba odsłon: 1888 | dodano: 2010-03-27 23:25:55

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

ADM Chojna 2021 - świadectwo s. Nulli UK

W popołudniowym programie Archidiecezjal...

blog ichtis

Facebook