Dziś: wtorek, 18 czerwca 2024
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

IV Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców
Nie mogę wyświetlić obrazka

Za nami czwarta Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców, do udziału w której zaproszenie wystosował abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski oraz Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców. Duchowo spotkaniu przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński, koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 

19 czerwca 2022 roku przybyli na Jasną Górę katoliccy przedsiębiorcy, samozatrudnieni i freelancerzy, przedstawiciele związanych z tym środowiskiem organizacji oraz duszpasterze środowisk biznesowych. Wszyscy ci, dla których wiara w Boga jest fundamentem życia i pracy. Temat spotkania brzmiał: W biznesie. W kryzysie. W wierze. Te trzy motywy wyznaczyły przestrzeń dyskusji i refleksji, która koresponduje z czasem wyzwań społecznych i gospodarczych. Bez wątpienia jest to czas niemałej próby sił dla polskich ludzi biznesu. O tym, jak konstytutywną rolę pełni wiara Boga w wymiarze osobistym i zawodowym życia przedsiębiorców dowiodły ich wystąpienia – świadectwa ludzi, dla których prawdy Ewangelii są drogowskazem. Mogliśmy ich wysłuchać podczas pielgrzymkowej konferencji.

Podczas powitania ks. bp Zieliński przekazał zgromadzonym przedsiębiorcom pozdrowienia od JE arcybiskupa Józefa Kupnego i życzył, by pielgrzymka była dla nich okazją do głębokich przemyśleń oraz szczerego spotkania z Bogiem za pośrednictwem Jego matki - Maryi. Zachęcał również do pochylenia się nad misją przedsiębiorcy, która – jak zaznaczył - jest darem, ale i zadaniem. Warto szukać sił i inspiracji w wierze, by móc wypełnić to zadanie jak najlepiej.

Później usłyszeliśmy dwugłos duszpasterzy, ks. Przemysława Króla SCJ oraz ks. Grzegorza Piątka SCJ, współautora – obok Piotra Kossakowskiego - „Alfabetu Prezesa Cnoty”, czyli książki ze wskazówkami, jakimi powinien się kierować katolicki przedsiębiorca idealny. Duchowni w swoich wypowiedziach rozwinęli trzy hasła z tego alfabetu: kreatywność, której potencjał przedsiębiorca powinien wykorzystać do aktywnego kształtowania rzeczywistości; pracę, z której musi rodzić się ład i pokój; wreszcie solidarność, jaką winno kierować się środowisko katolickich przedsiębiorców.

Następnie przyszedł czas na wystąpienie gościa specjalnego - Mateusza Kłoska, zaangażowanego w działalność społeczną prezesa Eko-Okien. Mówił on o swoim bezgranicznym oddaniu się pracy, które ostatecznie odbiło się negatywnie na życiu rodzinnym. Jednak dzięki wierze przyszedł czas przemiany. Dzisiaj Kłosek jest już świadomy wagi słów św. Jana Pawła II, które wciela w praktykę: rozwój firmy jest konieczny i dobry, ale w jej centrum zawsze musi znajdować się człowiek.

Głos zabrał także drugi gość specjalny - Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, twórca katolickich mediów. Nakreślił duchowo-religijną mapę współczesnego świata, pokazując jednocześnie jak to, co dzieje się nawet w innym niż nasz wymiarze geograficznym ma wpływ na naszą sferę duchową. Logika jego wywodu doprowadziła do konstatacji, że nie istnieją w rzeczywistości determinizmy, które skazywałyby nas na konieczność powielania drogi, jaką przeszli już inni. Wszystko zależy od naszych wyborów – czy będą one zgodne z wolą Boga. Przedsiębiorcy i w kształtowaniu świata nie powinni być bierni; z definicji przecież są przedsiębiorczy właśnie.

Po wystąpieniu obu prelegentów uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Mszy Świętej w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński. Podkreślił on ogromną odpowiedzialność, jaka spoczywa na przedsiębiorcach - za drugiego człowieka i za systemy konstytuujące współczesny świat. Powinni oni mieć zawsze w pamięci słowa Jezusa: „Cóż zyskałby człowiek, choćby cały świat zdobył, a na swej duszy szkodę poniósł?” Swoją szczególną misję kształtowania rzeczywistości dla dobra drugiego człowieka przedsiębiorcy pełnią wówczas, jeżeli wznoszą bogactwo swojego życia na fundamencie wiary. Fundament ten uczestnicy IV pielgrzymki wzmocnili, dokonując lub odnawiając osobisty Akt ofiarowania się Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na świadectwa. Jako pierwsza zabrała głos Elżbieta Szymczak-Pijanowska, prezes stworzonej przez siebie grupy IT. Jest osoba nawróconą - to szczególne zobowiązanie. Z kolei Maksymilian Kardziejonek, przedsiębiorca z sektora zarządzania nieruchomościami mówił, jaki sposób wiara pozwoliła mu przetrwać kryzysy. Profesor Ewa Mrukwa-Kominek, wybitna doktor okulistyki podkreślała, że czerpie siłę do dalszego działania z udziału w takich pielgrzymkach jak ta - wzbogacają one człowieka i pozwalają lepiej znosić trudy życia. Nadzieję w Bogu znajduje Michał Wałkuski, realizator inwestycji budowlanych. Jest świadomy tego, że nie można jednocześnie służyć Bogu i mamonie.

Podsumowując spotkanie na Jasnej Górze Roman Trzaskalik, prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” zwrócił uwagę na dwa motywy. Po pierwsze na fakt, że wszystkim osobom dającym świadectwo towarzyszyło autentyczne wzruszenie. Po drugie na to, że każdy z uczestników – każdy z nas – jest w procesie nawracanie się. I to siebie musimy nawracać, nie innych. Talenty, które otrzymaliśmy, musimy oddać z nawiązką: im więcej ktoś otrzymał, tym więcej musi zwrócić.

Na zakończenie pielgrzymki ks. Przemysław Król zażartował, że to „pierwsza konferencja w historii naszych zorganizowanych, która kończy się przed czasem”. Ten „oszczędzony czas” trzeba dobrze wykorzystać, żeby jak najlepiej przygotować się do kolejnej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców na Jasną Górę. Po raz piąty spotkamy się tam już 18 czerwca 2023 roku. Następnie ks. dr Rafał Ostrowski, opiekun Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „TALENT” w Poznaniu, udzielił uczestnikom Bożego błogosławieństwa.

Organizatorami IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców było Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów NOSTRA RES oraz Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT, natomiast partnerami - katolickie stowarzyszenia, fundacje i organizacje.

 


liczba odsłon: 1059 | dodano: 2022-06-27 13:46:27

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook