Dziś: wtorek, 30 maja 2023
Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE2008
Festiwal inSPIRACJE przekształcił się z festiwalu fotografii w festiwal interdyscyplinarny. Porusza problemy współczesnej sztuki kierując się co roku pewną myślą przewodnią. W roku 2008 festiwal obejmie zestaw prac szeroko i nieskrępowanie traktujący pojęcie sacrum-profanum.

Sacrum – sfera świętości, która jest uznawana przez daną społeczność lub jednostkę, przeciwieństwo profanum – sfery świeckiej, przestrzeni przeznaczonej dla niewtajemniczonych (profanów). Sztuka dotykająca sacrum może wymykać się poza schemat doktryn religijnych i często bywa otwarta na nowe myślenie i widzenie, a religijne sacrum jest dla niej zazwyczaj tylko inspiracją lub tworzywem. Sacrum to także właściwość, która przysługuje niektórym przedmiotom, istotom, przestrzeniom, okresom. Siedzibą sacrum może stać się wszystko, nawet zwykłe przedmioty. Różnorodne miejsca czy osoby mogą otrzymać tę właściwość, ale też ją utracić. Zjawiska dotychczas określane mianem sacrum i profanum ulegają obecnie radykalnemu przemieszaniu. Czy zatem w sztuce jest miejsce na coś między sacrum a profanum? Co może stać się sacrum lub profanum? Czy to, co jest uznane za sacrum może przekształcić się w profanum?

FestiwalinSPIRACJE narodził się w Szczecinie i jest dziś jednym z największych Międzynarodowych Festiwali Sztuki Wizualnej organizowanych w Polsce. Festiwal stanowi miejsce spotkań młodych artystów z całej Europy. Jest przestrzenią, gdzie widzowie obserwują kierunki, w którym sztuka wizualna zmierza oraz miejscem, gdzie autorzy szukają wzajemnej inspiracji. Wszystkie wydarzenia rozpoczną się między 13. a 16. marca 2008 roku i będą dostępne dla publiczności przez miesiąc.

13.03, czwartek – 30.03, niedziela, Galeria Północna, Sala Elżbietańska

Wystawa zbiorowa – POZA DOBREM I ZŁEM (2008). Kuratorzy: Jarosław Lubiak, Kamil Kuskowski, Zbigniew Sejwa. Artści: Olaf Brzeski, Dorota Chylińska, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Hubert Czerepok, Wojciech Duda, Paweł Hajncel, Elżbieta Jabłońska, Paweł Kaszczyński, Tomasz Kozak, Katarzyna Kozyra, Leszek Knaflewski, Dominik Lejman, Zbigniew Libera, Monika Mamzeta, Marta Pszonak, Jadwiga Sawicka, Zbigniew Sejwa, Aleksandra Ska, Supergrupa Azorro, Marek Zygmunt.

Agnieszka Tomaszczuk-Rosołowska i Zbiegniew Tomaszczuk SACRUM – PROFANUM (2004-07), Joanna Wróblewska ZABAWA Z BRONIĄ (2007), Anna Cygańczyk ŚCIANA PŁACZU (2007), Michał Brzeziński INFLUENCE (2007).


liczba odsłon: 3232 | dodano: 2008-02-24 12:50:41

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

Ogień i deszcz - Michael W. Smith

W niedzielę 16 kwietnia w ogromnej hali ...

ADM Chojna 2021 - Msza Święta i wieczór w kościele

Archidiecezjalne Dni Młodych Chojna 2021...

ADM Chojna 2021 - koncert niemaGOtu

Wspólny czas Dni Młodych w Chojni...

blog ichtis

Facebook