Dziś: wtorek, 18 czerwca 2019
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Cztery Pory Życia - Pro-Life
Nie mogę wyświetlić obrazka

W trosce o ukazanie wartości człowieka i jego życia od poczęcia do naturalnej śmierci w Pelplinie powstało Oratorium „4 Pory Życia - Pro life”. Kompozycja została napisana przez młodzież i studentów z zespołów "Na cały Głos" z Pelplina, który działa przy diecezjalnym Radiu Głos oraz "Nieboskłonni" z Tczewa, który działa przy parafii św. Maksymiliana Kolbego.

Oratorium zawiera 13 autorskich utworów mówiących o życiu człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Aby atrakcyjnie ukazać piosenki – wpisano je w cztery pory roku. W ten sposób tworząc kompozycje starano się ukazać istotne chwile z życia każdego człowieka. A oto tytuły powstałych utworów: Zima (Poczęcie, Ocalenie, Narodziny); Wiosna (Kobieta, Mężczyzna, Przyjaźń); Lato (Zakochanie, Rodzina, Modlitwa małżonków); Jesień (Starość, Cierpienie, Śmierć ) i finałowe Zmartwychwstanie.

Nad kompozycją młodzież pracowała przez jeden rok. Najpierw powstały teksty piosenek, nad którymi młodzi autorzy spędzili bardzo dużo czasu, szukając inspiracji w Piśmie Świętym, żywotach świętych oraz poezji. Nie mniej pracochłonne było skomponowanie muzyki. Po kilku miesiącach pracy edytorskiej rozpoczęły się próby chóru oraz zespołu muzycznego. Nad wspólnym projektem pracowało 50 osób. W poszczególnych sekcjach nad efektem końcowym pracowali nad swoimi zadaniami: Karolina Kornas –przygotowanie chóru, Jacek Hoduń – opracowanie muzyczne aranżacji i sekcji instrumentalnej oraz ks. Zbigniew Gełdon – promocja i duchowy wymiar wydarzenia.

Katolicka Agencja Informacyjna w depeszy zapowiadającej prapremierę pisała: Ks. Zbigniew Gełdon, koordynator projektu i opiekun zespołów mówi, że: „celem koncertu jest ukazanie piękna rodziny i promowanie wartości chrześcijańskich, które powinno się wynosić z domu rodzinnego”. Kapłan dodaje: „Nie chcemy szokować naszych odbiorów obrazami pokazującymi pozabijane dzieci, lecz pokazywać piękno życia przez wzruszające kompozycje”. Na portalu internetowym Radia Głos ks. Gełdon uzupełnia: „Jak pisał Fiodor Dostojewski - trzy najpiękniejsze rzeczy pozostały z raju na świecie: kwiaty na łące umajonej, gwiazdy na niebie i oczy dziecka, dlatego chcemy zaśpiewać, by serca naszych odbiorców zachęcić do troski o życie swoje i spotkanych ludzi”.

Prapremiera autorskiej kompozycji Oratorium „4 Pory Życia Pro life” miała miejsce 23 listopada 2013 r. w Bazylice katedralnej w Pelplinie. Po brzegi wypełniła się pocysterska świątynia podczas koncertu dedykowanego św. Janowi Pawłowi II – wielkiemu propagatorowi troski o życie człowieka. Oratorium wykonał 45 osobowy chór z zespołów „Na cały Głos” i „Nieboskłonni” oraz soliści Przemek Radziszewski, finalista programu telewizyjnego „Must be the Music Gosia”, Małgorzata Kornas z „The Voice of Poland”, Agata Sowa z telewizyjnej „Szansy na Sukces”. Zagrał kwartet smyczkowy oraz instrumentalny zespół muzyczny.

W relacji po premierze, Sebastian Dadaczyński z Dziennika Bałtyckiego napisał: „Koncert był bardzo przepiękny i wielokrotnie nagradzany brawami - To oratorium wpisuje się w zakończenie Roku Wiary, 19. rocznicę istnienia Radia Głos, a także zbliżającą się kanonizację Jana Pawła II - mówił ks. Zbigniew Gełdon, redaktor diecezjalnej rozgłośni, a także kierujący zespołem "Na cały Głos".

- Celem tego przedsięwzięcia było ukazanie piękna rodziny i promowanie wypływających z niej wartości chrześcijańskich i to się udało - mówił ks. Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej. Starosta tczewski dr Józef Puczyński, który na koncercie pojawił się z burmistrzem Pelplina Andrzejem Stanuchem, dodał - Nie spodziewałem się takich tłumów. To wielka radość. Ten koncert był prawdziwą ucztą dla ducha – mówił”.
Oratorium „4 Pory Życia – Pro life” jest kompozycją, która może zainteresować każdego człowieka. Bez względu na wiek, status społeczny czy wiarę może zainspirować do życia według wartości chrześcijańskich, których celem jest życie wieczne.


liczba odsłon: 1099 | dodano: 2015-04-08 14:29:06

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Blog eremicki

www.pustelnica.pl/ - blog eremitki 

Fotogalerie

W Rytmie Serca - warsztaty i koncert uwielbienia

W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2019 r....

Przesłanie pokoju - Betlejem w Polsce 2018/2019

Zakończyła się kolejna, trzecia edycja n...

Betlejem w Szczecinie 2019

6 stycznia 2019 r., w święto Trzech Kr&o...

blog ichtis

Facebook
Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, string given in /home/specit2/domains/ichtis.info/public_html/index.php on line 1060