Churching 2.0 – duchowa pielgrzymka po Szczecinie |
Churching jest projektem religijno-kulturowym organizowanym przez Apostolat Chorych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Projekt ten ma potrójny cel. Pierwszy zakłada umożliwienie zwiedzania szczecińskich kościołów, zapoznanie się z ich historią, budową i współczesną działalnością oraz odkrycie i podziwianie perełek sztuki sakralnej. Drugi cel polega na umożliwieniu osobom niepełnosprawnym i chorym uczestnictwa w tym zwiedzaniu. Zaś trzecie założenie projektowe służy odkryciu wartości własnej wspólnoty parafialnej, z której wyrośliśmy i do której przez zamieszkanie należymy.
Właśnie ten potrójny cel staraliśmy się zrealizować w sobotę, 13 września br., podczas drugiej zorganizowanej akcji z cyklu „Churching, czyli zwiedzanie kościołów Szczecina”. Projekt, podobniej jak ostatnio, tak i teraz przyciągnął kilkunastu członków wspólnoty, którym towarzyszyli młodzi wolontariusze i przyjaciele.
Tym razem na naszej drodze znalazły się: Bazylika Archikatedralna, kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha oraz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Bazylice Archikatedralnej, do której zawitaliśmy już po raz drugi, by dokończyć odkrywanie jej bogactwa, spotkaliśmy się z siostrami Jadwiżankami, które opowiedziały nam o swoim zgromadzeniu, charyzmacie i misji do której zostały powołane oraz o diecezjalnym ośrodku katechumenalnym, w którym na co dzień posługują. Usłyszeliśmy krótką prezentację organową w wykonaniu organisty pana Michała Woźniaka oraz dzięki uprzejmości księdza proboszcza Jana Kazieczki mogliśmy podziwiać piękno Szczecina z poziomu katedralnego tarasu widokowego.
Drugim przystankiem na naszej drodze była świątynia pw. św. Wojciecha należąca do Ordynariatu Wojska Polskiego. Kościół garnizonowy, na co dzień zamknięty dla zwiedzających, za zgodą ks. ppłka Piotra Sroki otworzył swoje podwoje, pozwalając poznać skrywane wewnątrz bogactwo. Niewątpliwie najciekawszym i najcenniejszym zabytkiem kościoła jest ołtarz 12 Pułku Ułanów Podolskich, powstały po wojnie na terenie Włoch z inicjatywy Polskich żołnierzy.
W końcu celem naszego pielgrzymowania stało się Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie zostaliśmy ciepło przyjęci przez ks. Krzysztofa Jeruzalskiego TChr, który w zastępstwie księdza proboszcza przybliżył nam historię świątyni oraz opowiedział o Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Podziękowaniem za ten wspaniały czas drogi była Eucharystia, którą celebrował ks. Tomasz wraz z ks. Krzysztofem w Sanktuarium w godzinę miłosierdzia. Zaś wszystko zakończyła wspólna agapa na słodko zorganizowana w kawiarence „W Sercu”.
Był to wspaniały dzień, nie tylko ze względu na bogactwo odwiedzonych przez nas miejsc, ale także przez uprzejmość i otwartość wielu ludzi, który spotkaliśmy na naszej drodze, a którzy życzliwie uśmiechali się odpowiadając na nasze pozdrowienia. Akcja nie udałaby się bez zaangażowania wielu życzliwych ludzi, w tym przede wszystkim kl. Roberta Bałuki – alumna Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie i pomysłodawcy projektu oraz Elżbiety Palczak – koordynatorki Apostolatu Chorych. Wielkie podziękowania należą się aniołkom apostolatu, czyli wolontariuszkom: Monice Miziałkowskiej, Neli Serwatowskiej, Oli Barańskiej, które poświęciły swój wolny czas, by wesprzeć to Boże dzieło.
Pragniemy gorąco zachęcić osoby starsze, chore, niepełnosprawne, a także wszystkich chętnych do przyłączenia się do akcji organizowanych przez Apostolat Chorych oraz do przyłączenia się do naszej wspólnoty. Miejsce znajdzie się dla każdego kto potrzebuje wsparcia, jak i dla tych, którzy chcą pomagać. Poprzez tego typu akcje chcemy również dawać świadectwo, że choroba nie musi nas ograniczać i zamykać nas w domach, ale może stać się okazją do odkrywania bogactwa nas otaczającego w miejscach, wydarzeniach i osobach oraz największego bogactwa w nas samych.
Dlatego drogi barcie i droga siostro, którzy czytascie ten artykuł i chcecie się do nas przyłączyć lub nas pozna,ć to wiedz, że więcej informacji udziela koordynatorka wspólnoty Elżbieta Palczak, z którą można skontaktować się telefonicznie (511 781 255) lub poprzez portal Facebook. Na zakończenie pragnę poinformować, że projekt „Churching” staje się akcją cykliczną i już za kilka tygodni możecie spodziewać się trzeciej jego odsłony.
Katarzyna Kostyk, wolontariuszka akcji Churching