Dziś: poniedziałek, 27 maja 2024
Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Choszczno ma otwarte serca dla młodych
Nie mogę wyświetlić obrazka

Od soboty 30 kwietnia 2011 roku, przez cztery dni, Choszczno było po raz drugi z rzędu gospodarzem Archidiecezjalnych Dni Młodych. Młodzież w liczbie prawie 1500 przybyła z całej archidiecezji oraz z poza - z Niemiec z zaprzyjaźnionej diecezji bamberskiej, z Poznania, z Warszawy, z Gorzowa. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa „Mocni w wierze". Dni te były również przypomnieniem spuścizny błogosławionego Jana Pawła II, który zapoczątkował pomysł spotykania się młodych.

Już od wczesnego ranka młodzież zjeżdżała się do Choszczna. Po południu na placu Witosa odbyło się zawiązanie wspólnoty oraz nabożeństwo otwarcia. Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył ks. biskup Jan Gałecki, młodzież przyklejała kolejne elementy loga Dni Młodych. Poświęcono i rozdano różańce (wykonane przez wolontariuszy) i chusty. Burmistrz Choszczna Robert Adamczyk oddał klucz młodzieży do miasta. Nabożeństwo przygotowała młodzież z Gryfic pod przewodnictwem ks. Sylwestra Marculi. O godz. 19.00 na telebimie wyświetlono teledysk „Abba Pater". Potem wszyscy udali się do Kościoła Mariackiego w Marszu Papieskim, podczas którego rozważano słowa papieża do młodzieży wypowiedziane w Gdańsku-Westerplatte 12 czerwca 1987 roku. W kościele odbyło się muzyczne uwielbienie w duchowej łączności z wiernymi gromadzącymi się w Rzymie na uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II.

Dnia 1 maja 2011 roku młodzież wraz z mieszkańcami Choszczna zgromadziła się na placu Witosa, aby tam wspólnie przeżywać uroczystości beatyfikacyjne papieża Polaka dzięki łączności satelitarnej. Całość była wyświetlana na telebimie. W południe młodzież ustawiła się w znaki JPII dzięki czemu z wysięgnika wozu strażackiego można było zrobić wspólnotowe zdjęcie. Była to piękna fotografia „Pokolenia JP2" z lotu ptaka. Po obiedzie uczestnicy udali się na różnorodne warsztaty. Z prawie 40 warsztatów wymienię tu: biblijne, taneczne, dziennikarskie, fotograficzne, grafitti, Hip-Hopowe, Ikony, Liturgiczne, orgiami, pantomimy, plastyczne, pożarnicze, psychologiczne, robienia różańca z nitki, teatru ognia, układania kwiatów, wyrabiania biżuterii na szkle, wokalne czy aerobic. Bogactwo warsztatów przygotowała s. Nikodema UK. Dużym powodzeniem stały się koncerty „Łobuzów Jezusa" z Dębna pod kierownictwem Radosława Nowickiego oraz zespołu „Full Power Spirit". Na zakończenie odbyła się droga krzyżowa przygotowana przez młodzież z Szkół Katolickich pod kierunkiem ks. prefekta Roberta Mrozowskiego ulicami Choszczna zakończona nabożeństwem pokutnym w kościele mariackim. W święto Miłosierdzia Bożego młodzież otrzymała „karty bankowe" do „Banku Miłosierdzia Bożego" od anonimowego ofiarodawcy ze Świnoujścia.

Następny dzień rozpoczął się jutrznią w kościele św. Jadwigi, Króla Polskiego w Choszcznie, poprowadzoną przez ks. Waldemara Piątka oraz s. Beatę UK. O godz. 9.30 s. Sara UK rozesłała wszystkich do pracy w małych grupach, w których rozważano przemówienie Jana Pawła II z Jasnej Góry z dnia 6 czerwca 1979 roku. Centralnym punktem programu była Eucharystia sprawowana przez księży opiekunów młodzieży w kościele św. Jadwigi. Po obiedzie młodzież mogła zrelaksować się podczas licznych zajęć sportowo-rekreacyjnych w tak zwanym „Choszczno City Tour" przygotowanym przez ks. Pawła Wiśniewskiego. Wśród zajęć największym powodzeniem cieszyły się atrakcyjne kajaki, rowery wodne czy statek Wolvega. Nie zabrakło również piłki nożnej, siatkowej, tenisa ziemnego lub stołowego, a nawet nurkowania i pływalni. W tym czasie był również czas na posłuchanie choszczeńskiego zespołu: „Niebo do wynajęcia". Wieczorem odbył się koncert zespołu „Jesienni" z Goleniowa, a następnie droga światła, którą poprowadził ks. Maciej Szmuc. Podczas ostatniego wieczoru młodzi zgromadzeni w kościele mariackim mogli podziękować wszystkim tym, którzy przygotowali tegoroczne Dni Młodych. Ściskani byli warsztatowcy, siostry Uczennice Krzyża, ks. Adam Krzykała oraz ks. Paweł Wiśniewski.

W ostatnim czwartym dniu w czasie Mszy św. pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego Andrzeja Dzięgi zamknięto tegoroczne Dni Młodych. W homilii ks. Arcybiskup wspominał wielką rolę Maryi w dziele zbawienia, a także naszego polskiego narodu. Zachęcał również do pracy z młodzieżą, a samą młodzież do jeszcze większego wysiłku w pracy nad sobą. Po homilii ks. Arcybiskup odnowił wraz z wiernymi śluby Króla Jana Kazimierza. We Mszy uczestniczyli władze samorządowe Choszczna, poczty sztandarowe, kompania honorowa Wojska Polskiego, mieszkańcy Choszczna oraz oczywiście uczestnicy Dni Młodych. Następnie ks. Piotr Skiba, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego podziękował Dziekanowi ks. Grzegorzowi Suchomskiemu i ks. proboszczowi Andrzejowi Lemieszce za przyjęcie młodych, następnie Burmistrzowi Robertowi Adamczykowi i Staroście Choszczeńskiemu Lesławowi Śliżewskiemu za gościnę. Burmistrz w odpowiedzi również wyraził wdzięczność za zaufanie, a także przyjął klucz od młodzieży żartując że ten klucz otwierał wszystkie drzwi w Choszcznie. Arcybiskup dodał, że otwierał również serca Choszcznian.

Następnie ks. Piotr, główny koordynator Dni Młodych podziękował lokalnym koordynatorom Dni Młodych w Choszcznie: ks. Adamowi Krzykale i Ks. Pawłowi Wiśniewskiemu, którym przypadł największy ciężar przygotowań jak również „szczecińskiej ekipie przygotowawczej", skupionej przy portalu ichtis.info. Potem ks. Adam podziękował instytucjom choszczeńskim za pomoc w przygotowaniach oraz siostrom Uczennicom Krzyża. Jednak największe brawa i aplauz otrzymała s. Gracjana UK, która miała nieszczęśliwy wypadek. Siostra Gracjana UK ofiarowała swoje cierpienie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz podarowała swoją obrączkę ze ślubów wieczystych zniekształconą do kształtu łezki do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie. Kustosz Sanktuarium obiecał położyć ją obok róży podarowanej przez ks. biskupa Grzegorza Kaszaka. Ks. Arcybiskup rozpisał konkurs na tytuł dla s. Gracjany.

Przed błogosławieństwem ogłoszono miasto, które zostało poproszone o zorganizowanie kolejnych Archidiecezjalnych Dni Młodych. Ten zaszczyt otrzymało miasto Gryfice. Młodzież z Gryfic wraz z księżmi: Dziekanem Gryfic ks. Jerzym Sosną, ks. proboszczem Ireneuszem Pastrykiem, ks. Dyrektorem Radia Gryfice Sylwestrem Marculą oraz z Burmistrzem Andrzejem Szczygłem i wice starostą Ireneuszem Wojciechowiczem otoczyli krzyż i ikonę Dni Młodych. To oni przygotują następne Archidiecezjalne Dni Młodych w roku 2012 i 2013. Gratulujemy nowym gospodarzom i życzymy udanej pracy.

ks. Paweł Wiśniewski

Chcesz zobaczyć więcej? Zapraszamy do fotogalerii, w której możesz zobaczyć ponad 1000 fotek z Dni Młodych zgromadzonych w 20 galeriach.


liczba odsłon: 2761 | dodano: 2011-05-06 18:46:00

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook