Dziś: wtorek, 18 czerwca 2024
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

br. Alois apeluje o współpracę chrześcijan
Nie mogę wyświetlić obrazka

O większą solidarność międzyludzką w obliczu trudnej sytuacji współczesnej Europy także przezwyciężanie podziałów istniejących między chrześcijanami zaapelował 31 grudnia wieczorem w bazylice św. Jana na Lateranie przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, br. Alois. W Wiecznym Mieście trwa 35 Europejskie Spotkanie Młodych z udziałem 40 tys. osób.

Przeor Taizé zaznaczył, że pielgrzymka zaufania trwa przede wszystkim w codziennym życiu każdego z nas. Zachęcił, aby być pielgrzymi, by tworzyć więzy przyjaźni i zaufania. „Potrzebujemy siebie nawzajem, gdyż w pewnym sensie wszyscy jesteśmy ubogimi. Rozwój i postęp nie mogą być zarezerwowane jedynie dla niewielu, podczas gdy większość biednieje. Wzrastające trudności gospodarcze pobudzają nas nie do mniejszej, lecz do większej solidarności” - stwierdził br. Alois. Dodał, że dzielenie się dobrami materialnymi nie zagraża naszemu dobrobytowi, natomiast może nas rozwijać jako osoby.

W swoim rozważaniu przeor Taizé podkreślił, że potrzebujemy siebie nawzajem także w relacjach między narodami i kontynentami. Jego zdaniem jedną z przyczyn niesprawiedliwości w świecie jest wzajemna ignorancja. „Gdybyśmy znali pewne sytuacje bardziej bezpośrednio, łatwiej znaleźlibyśmy drogi przezwyciężenia konfliktów” - zapewnił. Nawiązując do przypadającego następnego dnia Światowego Dnia Pokoju br. Alois wyraził przekonanie, że gdyby chrześcijanie podjęli wysiłek na rzecz sprawiedliwości i pokoju, jako priorytet, mogłaby się zrodzić nowa witalność chrześcijaństwa, „chrześcijaństwa pokornego, które nic nie narzuca, ale które jest solą ziemi”. Zachęcił do podejmowania współpracy. „Nie czekajmy, kiedy droga jedności zostanie ogłoszona, aż do jej realizacji. Antycypujmy pojednanie: nie możemy już dłużej utrzymywać podziałów. Z powodu naszych podziałów sól orędzia ewangelicznego traci swój smak” - stwierdził zakonnik.

Podkreślił, że jako ochrzczeni wszyscy należymy do Chrystusa, stanowimy część Ciała Chrystusa. „Niech nasza tożsamość ochrzczonych ma pierwszeństwo przed naszą tożsamością konfesyjną. Odrzućmy czynienie oddzielnie tego, co możemy czynić wspólnie, odwiedzajmy się nawzajem” - zaapelował br. Alois. Jednocześnie zauważył, że istnieje także wzajemna ignorancja między poszczególnymi wyznaniami chrześcijańskimi. „Kiedy ją przezwyciężmy, odkryjemy w innych skarby Ewangelii. Skierujmy się wspólnie pokornie ku Chrystusowi, być może w ciszy, wspólnie słuchajmy Jego słowa, poszukujmy wspólnie Jego oblicza, tak jak to czynimy w tych dniach. Wtedy Duch Święty przychodzi, jak dzień Pięćdziesiątnicy. Wtedy wspólnie możemy realizować wezwanie Chrystusa «bądźcie moimi świadkami, aż po krańce ziemi» (Dz 1, 8)” - powiedział przeor Taizé.

st (KAI) / Rzym


liczba odsłon: 2585 | dodano: 2013-01-01 21:27:42

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook