Dziś: wtorek, 18 marca 2025
Imieniny: Anzelm, Cyryl, Edward

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Antonina Krzysztoń zaśpiewa na Bielanach
Sklep Chrześcijańskie Granie, Dobre Miejsce,Podziemia Kamedulskie i Fundacja Dobra Kultura zapraszają na koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Antoniny Krzysztoń. 10 września piosenkarka wydała autorską płytę pt."Turkusowy Stół". Koncert Krzysztoń odbędzie się w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce,ul. Dewajtis 3 w Warszawie 21 listopada o godzinie 18:00.
Podczas koncertu Antonina Krzysztoń zaprezentuje piosenki z nowej płyty Turkusowy Stół. Będzie to pierwszy występ artystki w stolicy po premierze albumu. W trakcie koncertu nie zabraknie przebojów: Perłowa Łódź, Inny świat czy kiedy przyjdzie dzień.
Piosenkarce na scenie będzie towarzyszył zespół w składzie:Marcin Majerczyk(gitara),Mikołaj Wielecki (instrumenty perkusyjne) oraz Paweł Mazurczak (kontrabas elektryczny). Koncert Antoniny Krzysztoń odbędzie się w ramach Bielańskiej Sceny Muzycznej i Międzynarodowego Festiwalu Stróże Poranka.

Oficjalna strona Internetowa: Antoniny Krzysztoń : www.antoninakrzyszton.art.pl
Bilety w cenie 35/40zł do nabycia: Sklep Chrześcijańskie Granie,ul. Dewajtis 3, wejście B oraz na www.chrzescijanskiegranie.pl

Bielańska Scena Muzyczna zakłada promocję zespołów i solistów, którzy poprzez dorobek artystyczny wnoszą wkład w budowanie kultury opartej na wartościach chrześcijańskich. Miejscem cyklicznych koncertów będzie Dobre Miejsce – Katolickie Centrum Kultury znajdujące się na warszawskich Bielanach. Do tej pory w ramach Bielańskiej Sceny Muzycznej wystąpili:Maleo Reggae Rockers, Tomasz Budzyński, Chili My, Marcin Styczeń & Ernest Bryll, Viola Brzezińska,Magda Anioł i wrocławski zespół 40i30na70. Planowane są kolejne koncerty: New Life M. (13 II) i Stare Dobre Małżeństwo (6 III)


Antonina Krzysztoń - zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1980 r. na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Hali Oliwii w Gdańsku. Ten debiut zaowocował współpracą z kabaretem „Pod Egidą”. Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W drugim obiegu ukazały się jej trzy pierwsze wydawnictwa (na kasetach magnetofonowych). W 1983 r. otrzymała nagrodę główną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA. W latach 1984 – 92 współpracowała z gitarzystą Markiem Wallawenderem, będącym także aranżerem jej utworów.

Antonina występowała i występuje na wszystkich najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną (min. FAMA, Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”).

Wydawcą pierwszej oficjalnej kasety artystki, już w okresie demokratyzacji życia w Polsce, był Pomaton. W listopadzie 1993 roku piosenka Perłowa Łódź zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. To spowodowało, że Antonina stała się wykonawcą znanym szerszej publiczności.

Wiele osób kojarzy ją z czeskim bardem Praskiej Wiosny ‘68r. – Karelem Krylem. Jej interpretacje utworów czeskiego poety znalazły się na pierwszej kasecie, jeszcze z lat osiemdziesiątych, zatytułowanej „Ballady Karela Kryla”, wydanej w „podziemnym” wydawnictwie „Nowa”. Spotkały się one z uznaniem słuchaczy, jak również samego autora ballad. W rocznicę śmierci Karela Kryla ukazała się płyta Antoniny Krzysztoń zatytułowana „Czas bez skarg”, której była muzycznym producentem. Teksty większości piosenek przetłumaczyła Maryna Miklaszewska, współautorka libretta do musicalu „Metro”.
Przez długie lata współpracowała z dwoma muzykami – Słomą (instrumenty perkusyjne) i Kubą (bas), co zaowocowało płytami „Kiedy przyjdzie dzień”, „Pieśni Wielkopostne”, Wołanie”.

Antonina ostatnimi czasy gra wiele koncertów w kościołach, choć jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo trafiały i trafiają do ludzi o różnych przekonaniach. Raczej stara się szukać tego co nas łączy i nie oceniać, raczej rozważać, zapraszać do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, co wyraźnie słychać w jej balladach. Piosenki i muzyka są różnorodne, więc właściwie każdy może coś znaleźć w tym dla siebie.

Współpracowała też przy projektach innych artystów, m.in. wielokrotnie z Michałem Lorencem, Grzegorzem Królikiewiczem przy spektaklu teatralnym. Współtworzyła muzykę do filmu dokumentalnego T. Wilde „Czas Słowian”. Była pomysłodawcą i kierownikiem muzycznym płyty „Każda chwila”, przy której współpracowała z Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Kubą, Marcinem Pośpieszalskim, Joszko Brodą, Mieczysławem Litwińskim. Za ten projekt w 1999 r. otrzymała nagrodę Radia Niepokalanów.

Od roku 1994 współpracuje z gitarzystą Marcinem Majerczykiem, który także był wraz z nią kierownikiem muzycznym ostatnich dwóch płyt. Do zespołu również należy Paweł Mazurczak („Mrówka”) - bas i Mikołaj Wielecki („Miki”) – instrumenty perkusyjne (w tym właśnie składzie nagrała płytę „Dwa księżyce”, która ukazała się w październiku 2004 roku). We wrześniu 2010 nakładem MTJ ukazała się kolejna płyta Antoniny Krzysztoń „Turkusowy Stół”.


liczba odsłon: 1562 | dodano: 2010-11-06 17:38:38

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2024 - foto

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z A...

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

blog ichtis

Facebook