Dziś: niedziela, 25 lutego 2024
Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Anioł Zabawy
Nie mogę wyświetlić obrazka

− Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości. Jan Paweł II podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny, Tarnów 10 czerwca 1987 r.

Złote dziecko, dziewczyna pełna miłości, ciepła, cierpliwości i pobożności. To tylko kilka określeń jakich można użyć wobec bł. Karoliny Kózkówny. Była niezwykła. Po prostu. Ta niezwykłość przejawiała się przede wszystkim w jej prostocie. Karolina pochodziła z wielodzietnej rodziny z miejscowości Zabawa. Od najmłodszych lat ukochała Boga, modlitwę, pracę i katechezę. Uczyła religijnych pieśni i modlitw swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci. Na wszystko znajdowała czas, zawsze bezinteresownie pomagała chorym i cierpiącym, niczego nie oczekując w zamian. To właśnie ona organizowała życie całej parafii. Pomimo tak wielu obowiązków nigdy nie zaniedbała modlitwy i nauki.

18 listopada 1914 roku podczas I wojny światowej żołnierz carskiej armii uprowadził ją z domu z zamiarem gwałtu. 16-letnia Karolina zginęła broniąc swojej czystości. Jej śmierć była wielką tragedią zarówno dla rodziny jak i całej wsi. Pogrzeb zgromadził tłumy. Było to świadectwo wielkiej miłości do Karoliny.

Dla współczesnej młodzieży, która nie ulega modom i w życiu idzie pod prąd, Karolina jest idealnym przykładem. Każdy zaś kto chce naśladować tego Anioła Zabawy może złożyć przyrzeczenie i założyć pierścień błogosławionej – znak czystości i miłości do Boga. Jest to przede wszystkim symbol męczeńskiej śmierć jaką poniosła w obronie swoich wartości. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM-u o bł. Karolinie:
−Myliłby się ten, kto by sądził, że przesłanie bł. Karoliny ogranicza się jedynie do dziewczęcej czystości. Gdy oddawała życie, zawiodło ją wielu mężczyzn. Napadł ją i zamordował mężczyzna. Ojciec pozostawił ją samą w lesie na pastwę bandyty. Młodzi mężczyźni widzieli, co działo się w lesie, i nie zareagowali. Na koniec – również mężczyźni szukali jej ciała aż przez dwa tygodnie, choć było ono zaledwie 800 metrów od domu. Bł. Karolina woła do nas: Mężczyźni, bądźcie mężczyznami! W trudnych sytuacjach kobiety na was liczą. Musicie mieć odwagę, by przeciwstawić się złu.

Karolina Mazurkiewicz
Źródło: Tryby. Katolicki miesięcznik studencki, nr 8/2011.
Fot. www.podskrzydlamianiola.plliczba odsłon: 1270 | dodano: 2011-11-24 14:09:19

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook