Dziś: niedziela, 3 marca 2024
Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

33 sceny z życia

" Człowiek jest bardzo silny. Może być wystawiony na straszliwe próby losu. I na końcu mieć poczucie siły, zwyciąstwa, a także cheć do życi dalej. To historia przekorna i pozytywna; sposób opowiadania o śmierci, o reagowaniu na utratę osób najblizszych może zaskoczyć widza - tak swój film, nagrodzony w Locerno okresliła jego reżyser Małgorzata Szumowska.

Film Małgorzaty Szumowskiej przedstawia jeden niezwykły rok z życia 33-letniej Julii (w jej roli Julia Jentsch). W ciągu tak krótkiego czasu życie kobiety zmienia się radykalnie. Bohaterka traci oboje rodziców: najpierw umiera jej matka, potem ojciec. Rozpada się też związek Julii z mężczyzną. Jakby tego było mało, kobieta ponosi porażkę zawodową, a jeszcze wcześniej traci swego ukochanego psa. "Wszystko to dzieje się naraz, wydaje się to wręcz absurdalne" - powiedziała reżyser.

Szumowska przyznała, że historia ta różni się zdecydowanie od jej wcześniejszych filmów. "Do tej pory robiłam filmy o tragediach, o śmierci. Teraz zdaję sobie sprawę, że taki obraz śmierci, jaki przedstawiałam poprzednio, był w pewnym sensie nieprawdziwy" - powiedziała.

W "33 scenach z życia" umieranie ludzi i dramat ich najbliższych ukazane zostały jako coś bardzo zwyczajnego; bohaterowie reagują na tragedię w sposób nieszablonowy - mówi Szumowska. Ludzkich zachowań w sytuacjach dramatycznych nie da się przewidzieć - podkreśliła.

"Zamiast reagować na tragedię płaczem, ludzie niekiedy reagują śmiechem. W umieraniu może być dużo przedziwnego czarnego humoru. Niekoniecznie człowiek przeżywający tragedię jest tego świadom" - uważa reżyser.

Jak tłumaczy, "33 sceny z życia" to opowieść o ostatecznej utracie dzieciństwa, o końcu pewnej epoki w życiu oraz o strachu, który się z tym wiąże. "W momencie tragedii człowiek zawsze zostaje sam. Moja bohaterka dochodzi do wniosku, że musi stanowić o sobie sama, wreszcie dojrzeć, przestać być dzieckiem" - powiedziała Szumowska.

"Myślę, że ten film łamie nasze wyobrażenia na temat przeżywania tragedii. Jest przewrotny i zdecydowanie pozytywny" - powiedziała Szumowska. Podkreśliła, że brak w nim symboli, poezji i metafizyki, nie ma też w tej historii miejsca dla Boga. "To sytuacja zarejestrowana w sposób bardzo chłodny, niemal dokumentalny" - zaznaczyła reżyser.

Przyznała, że "33 sceny z życia" są filmem bardzo osobistym, inspirowanym wydarzeniami z jej własnego życia. "Nie jest tajemnicą, że ja również przeżyłam śmierć rodziców. Przytrafiła mi się w życiu historia niezwykła. Chciałam powiedzieć, że podobna może przydarzyć się każdemu" - powiedziała reżyser.

Obok Julii Jentsch i Petera Gantzlera, w filmie zagrało wielu polskich aktorów, m.in. Maciej Stuhr, Andrzej Hudziak, Iza Kuna, Rafał Maćkowiak, Dorota Segda, Renata Dancewicz, Piotr Adamczyk i Adam Woronowicz. Polska premiera "33 scen z życia" odbędzie się na tegorocznym festiwalu w Gdyni.

Szumowska przygotowuje się już do pracy nad kolejnym filmem. Ma to być produkcja francuska, ze skromnym wkładem finansowym Polski. Akcja filmu rozegra się w Paryżu. Film, zrealizowany w konwencji komediodramatu, będzie traktował o seksie - wyjawiła reżyser. Jeśli Szumowska zrealizuje swe plany, zdjęcia rozpoczną się latem 2009 r.

Małgorzata Szumowska (ur. 1973 w Krakowie) ukończyła reżyserię w łódzkiej "filmówce". Jej szkolny film "Cisza" z 1997 r. został zaliczony do grupy piętnastu najlepszych studenckich etiud w historii łódzkiej szkoły. Pełnometrażowy fabularny film Szumowskiej "Ono" z 2004 r., z Małgorzatą Belą, Markiem Walczewskim i Teresą Budzisz-Krzyżanowską w obsadzie, był nominowany do Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii "europejskie odkrycie roku".


liczba odsłon: 2120 | dodano: 2008-11-09 22:20:18

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook